Partnerzy serwisu:
Komunikacja

ÖBB Postbus podpisuje kolejną umowę ramową na dostawę elektrycznych i wodorowych Solarisów

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Autor:

Redakcja

Data publikacji:
04-03-2022
Ostatnia modyfikacja:
18-03-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa Solaris

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
ÖBB Postbus podpisuje kolejną umowę ramową na dostawę elektrycznych i wodorowych Solarisów
fot. Solaris
Solaris Bus & Coach podpisał kolejną umowę ramową z austriackim przewoźnikiem Österreichische Postbus AG. Kontrakt zakłada możliwość realizacji przez producenta zamówień do 106 sztuk autobusów bateryjnych i wodorowych, które będą użytkowane na terenie całej Austrii. Zaoferowane modele to bateryjny Urbino 9 LE electric oraz wodorowy Urbino 12 hydrogen. Umowa przewiduje dostawy w latach 2022-2025.

W lutym tego roku Solaris podpisał z Österreichische Postbus AG, największym austriackim przewoźnikiem i liderem na rynku regionalnych usług autobusowych, umowę ramową na dostawę do 106 autobusów. Realizacja potencjalnych zamówień przewidziana jest na lata 2022-2025, z opcją przedłużenia do 2028 roku. Wśród autobusów, które może zakupić klient, znajduje się do 24 najnowszych bezemisyjnych modeli Urbino 9 LE electric oraz do 82 napędzanych wodorem Urbino 12 hydrogen.

Podpisana umowa ramowa, to kolejny już kontrakt na wodorowce pomiędzy Österreichische Postbus AG a firmą Solaris. Poprzednia umowa, zawarta w lutym 2021 roku, zakładała między innymi dostarczenie do 40 sztuk Solaris Urbino 12 hydrogen. Energia, którą zasilane są autobusy napędzane wodorem, pochodzi z ogniw paliwowych o mocy 70 kW. W procesie odwróconej elektrolizy z wody powstaje energia, przekazywana bezpośrednio do układu napędowego – osi z silnikami elektrycznymi. Jedynymi produktami ubocznymi takiego procesu są ciepło i para wodna. Wodór, niezbędny do zasilania autobusu, będzie magazynowany w pojeździe w postaci gazowej, w umieszczonych na dachu, pięciu zbiornikach o łącznej pojemności 1560 litrów. Dodatkowo w każdym z zamówionych pojazdów zostanie zamontowana bateria Solaris High Power.

Umowa zakłada również możliwość zakupu Urbino 9 LE electric – najmłodszego członka elektrycznej rodziny Solaris, który miał swoją premierę we wrześniu 2021. Ten model został skonstruowany w taki sposób, aby można go było dopasować do wymogów homologacyjnych w klasie I lub II. Stanowi więc doskonały element łączący sieć dróg miejskich i podmiejskich. Dzięki niewielkim gabarytom doskonale sprawdzi się również przy stromych podjazdach czy na ostrych zakrętach górzystej Austrii. Zaoferowane 9-metrowe autobusy zostaną wyposażone w elektryczny silnik centralny. Układ napędowy zasili energia pochodząca z zestawu baterii Solaris High Energy o łącznej pojemności około 280 kWh, a przestronne wnętrze pomieści co najmniej 65 pasażerów. Ponadto, dzięki unowocześnionej konstrukcji w tylnej części autobusu, uzyskano więcej przestrzeni nad głowami pasażerów, co wpłynie pozytywnie na jakość podróży.

Solaris jest obecny w Austrii od 2003 roku i do tej pory dostarczył na ten rynek ponad 400 autobusów do 40 miast. Blisko 70 z tych pojazdów są bezemisyjne. Zarówno Solaris Urbino 12 hydrogen, jak i 9-metrowe Urbino electric sukcesywnie zyskują kolejnych nabywców, nie tylko w Austrii. Od czasu premiery autobusu Urbino 12 hydrogen w czerwcu 2019 roku, firma otrzymała zamówienia również z Czech, Francji, Holandii, Niemiec, Polski, Włoch oraz Szwecji. Z kolei pierwsze egzemplarze Urbino 9 LE electric już wkrótce będzie można zobaczyć na ulicach polskich i włoskich miast.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5