Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Barometr Warszawski. 68 proc. regularnych pasażerów komunikacji. Coraz więcej ją lubi

Dalej Wstecz
Autor:

jd/inf. pras.

Data publikacji:
2018-10-11 15:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Barometr Warszawski. 68 proc. regularnych pasażerów komunikacji. Coraz więcej ją lubi
fot. ZTM
Warszawski Transport Publiczny zbiera dobre i bardzo oceny w badaniach Barometru Warszawskiego. Aż 82 proc. ankietowanych pozytywnie oceniło funkcjonowanie komunikacji miejskiej, a 67 proc. z nich dało jej trzy najwyższe noty w skali od 1 do 10.

W czerwcowych badaniach Barometru Warszawskiego udział wzięło ponad 1100 mieszkańców Warszawy. Jak co pół roku zadawano im pytania dotyczące różnych aspektów funkcjonowania miasta. Transport publiczny jak zwykle był przedmiotem szczególnego zainteresowania ankieterów.

Respondenci bardzo pozytywnie ocenili komunikację miejską w stolicy. Aż 82 proc. z nich dobrze określiło jej funkcjonowanie. Przeciwne zdanie miało jedynie 13proc.. Brak zdania w tej kwestii zadeklarowało 4 proc. pytanych. To znacząca poprawa w porównaniu do wyników badań przeprowadzonych w czerwcu 2017 r. Wówczas odsetek pozytywnych ocen wyniósł 78 proc. (bardzo dobrze – 28 proc., raczej dobrze – 50 proc.), a negatywnych – 21 proc. (raczej źle – 18 proc., bardzo źle – 3 proc.), przy 1 proc. niezdecydowanych.

Coraz więcej osób uważa również, że funkcjonowanie komunikacji miejskiej poprawia się. Sądzi tak 73 proc. ankietowanych. 24 proc. W czerwcu zeszłego roku pozytywne zdanie na ten temat wyraziło 65 proc. ankietowanych, a odwrotną opinię przekazało 33proc. pytanych. Liczba osób zauważających zmiany „na plus” zwiększyła się więc o 8 proc..

Aż 68 proc. ankietowanych regularnie korzysta z transportu publicznego (49 proc. - codziennie lub prawie codziennie, 19 proc. - nie codziennie, ale przynajmniej raz w tygodniu). Kolejne 13 proc. robi to od czasu do czasu, mniej niż raz w tygodniu. Rzadko komunikacją miejską jeździ 7 proc. respondentów, a nie używa jej wcale 12 proc. pytanych. W badaniach z czerwca 2017 r. codzienne korzystanie z transportu publicznego zadeklarowało 49 proc. ankietowanych, a przynajmniej raz w tygodniu autobusem, tramwajem lub metrem jeździło 20 proc. pytanych. Mniej niż raz w tygodniu używało go 9 proc., podobnie jak mniej niż raz w miesiącu. Liczba osób deklarujących, że w ogóle nie korzysta z komunikacji miejskiej pozostała na tym samym poziomie.

Wśród największych zalet Warszawskiego Transportu Publicznego ankietowani wymieniali: czas jazdy (17 proc. pytanych), zasięg (15 proc.) oraz dobrą częstotliwość kursowania (14 proc.). Jako wady najczęściej wskazywano tłok w pojazdach (27 proc.), temperaturę w taborze (12 proc.), a także ceny biletów (11 proc.).

Co szczególnie istotne, wzrosła ogólna ocena Warszawskiego Transportu Publicznego przez pasażerów. Na skali od 1 (bardzo źle) do 10 (bardzo dobrze), najwięcej respondentów wystawiło komunikacji w Warszawie najwyższe trzy noty: 8 – 25 proc., 9 – 23 proc. i 10 – 19 proc.. W zeszłorocznych czerwcowych badaniach było to odpowiednio 26, 15 i 12 proc..

W ostatnich latach w Warszawie rozbudowywana jest II linia metra, jak i sieć infrastruktury tramwajowej. Powstają nowe parkingi P+R. W kolejnych latach w aglomeracji pojawi się 800 nowoczesnych autobusów (w tym 130 pojazdów elektrycznych), 45 pociągów metra, a także ponad 200 tramwajów i 21 pociągów SKM.

Badania w ramach Barometru Warszawskiego realizowane są na losowej, reprezentatywnej próbie mieszkańców stolicy. Ankieterzy przeprowadzają bezpośrednie wywiady (face-to-face) w domu respondenta, przy wykorzystaniu techniki CAPI (Computer Assisted Personal Interview).

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Jak oceniać jakość usług przewozowych?

Komunikacja

Jak oceniać jakość usług przewozowych?

Roman Czubiński 03 listopada 2017

Warszawa: Chętniej jeździmy na rowerze, ale nie po jezdni

Komunikacja

Warszawa: Chętniej jeździmy na rowerze, ale nie po jezdni

Witold Urbanowicz 03 lipca 2014

Protransportowi warszawiacy, czyli co wynika z barometru

Prawo & Finanse

Protransportowi warszawiacy, czyli co wynika z barometru

Witold Urbanowicz 05 czerwca 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5