Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Barczewo z własną komunikacją publiczną

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2021-12-07 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Barczewo z własną komunikacją publiczną
fot. MJratusz w Barczewie
Coraz więcej miast pod Olsztynem uruchamia gminną komunikację publiczną. Po Dywitach, Lidzbarku Warmińskim czy Stawigudzie, teraz także Barczewo zapewni mieszkańcom codzienne dojazdy do pracy, szkół. Start komunikacji w gminie zaplanowano na początku 2022 roku.

Radni Barczewa uchwalili jednogłośnie projekt burmistrza Barczewa, Andrzeja Maciejewskiego, w sprawie uruchomienia gminnej komunikacji publicznej. Jak poinformowały władze, ruszy ona w 2022 roku i będzie dopełnieniem dla funkcjonującej już pozamiejskiej komunikacji publicznej uruchamianej od 1 czerwca 2019 roku przez Olsztyn.

– Od pierwszego kwartału 2022 roku zostanie utworzonych 5 nowych linii autobusowych dzięki, którym mieszkańcy gminy będą mogli dotrzeć do Barczewa, a następnie liniami 114 i 124 do Olsztyna – podkreślają władze Barczewa. Ma to być kolejny krok w celu poprawy życia mieszkańców z terenów wiejskich mających problem z dotarciem do szkół, pracy czy lekarza.

Obecnie trwają konsultacje we współpracy z sołtysami i radnymi, dotyczące proponowanych rozkładów jazdy. Warto przy tym przypomnieć, że w ostatnim czasie na podobny krok zdecydowało się inne miasto nieopodal Olsztyna – Lidzbark Warmiński. Do tego celu kupiono dwa w pełni zeroemisyjne autobusy Yutong E8.

Natomiast z początkiem września ubiegłego roku ruszyły pierwsze linie Powiatowej Komunikacji Zbiorowej organizowanej przez olsztyńskie starostwo. Wówczas ruszyły pierwsze linie powiatowe o numerach 506, 511, 513, 550, 551. Połączyły one wiele małych miejscowości z Olsztynem. Dziś powiat jest organizatorem już siedmiu linii, które funkcjonują na terenie Purdy, Jezioran, Dobrego Miasta oraz Dywit. W styczniu 2021 roku uruchomiono dwie kolejne: 509 – łączącą Jeziorany z Biskupcem oraz 519 – łączącą Dywity z Dobrym Miastem. We wrześniu linia 519 została wydłużona do miejscowości Swobodna.

– Kolejne zmiany szykują się zaś od nowego roku. Opracowany jest projekt linii PKZ obejmujący kolejne miejscowości na terenie gmin Dobre Miasto oraz Jeziorany. Nowe połączenia uzyskają mieszkańcy miejscowości Kwiecewo w gminie Świątki – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński. Powiatowy system komunikacji zbiorowej uzupełniają autobusy komunikacji publicznej organizowanej przez poszczególne gminy.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
PKS Grodzisk: Niewidzialna ręka rynku? Nie w transporcie zbiorowym

Prawo & Finanse

PKS Grodzisk: Niewidzialna ręka rynku? Nie w transporcie zbiorowym

Roman Czubiński 10 listopada 2021

W Biskupcu wystartowała komunikacja miejska

Komunikacja

W Biskupcu wystartowała komunikacja miejska

Przemysław Farsewicz 06 września 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5