Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Barcelona: Spacer w cieniu dzięki aplikacji

Dalej Wstecz
Autor:

simetra

Data publikacji:
2021-07-11 09:40
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Barcelona Regional/ Fast Company

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Barcelona: Spacer w cieniu dzięki aplikacji
grafika: Cool Walks
Zmiany klimatu i rosnące od wielu lat średnie temperatury sprawiają, że poruszanie się w letnim słońcu w wielu miastach staje się dla pieszych nie do zniesienia. Władze Barcelony postanowiły ułatwić im życie i opracowały aplikację, która wskaże najbardziej zacienioną trasę.

Testowa wersja aplikacji „Cool Walks” (możecie sami sprawdzić jak działa) została przygotowana przez Barcelona Regional czyli publiczną agencję zajmującą się planowaniem rozwoju, urbanistyką i infrastrukturą. Podlega ona władzom miejskim, ale wśród jej udziałowców są także inne podmioty.

W ramach prowadzonych działań w zakresie klimatu zdecydowała się ona na przygotowanie aplikacji, która będzie ułatwiała pieszym poruszanie się tylko zacienionymi trasami. Działa ona na takich samych zasadach jak zwykłe nawigacje, ale pozwala wybrać taką trasę, która pozwoli na unikanie miejsc nasłonecznionych oraz wskaże lokalizacje, w których można się schronić przed słońcem lub znaleźć publiczne źródło wody.

Pozwala przy tym wybrać najszybszą trasą lub taką, która będzie w całości przebiegać w cieniu – ten ostatni wariant nazwano „Vampiere mode”. Trasa oznaczona jest kolorami, od żółtego oznaczającego fragment w pełnym słońcu, po fioletowy oznaczający spacer w cieniu.

Przygotowanie nowego narzędzie dla pieszych wymagało zebrania danych pokazujących jak w poszczególnych częściach dnia zmienia się nasłonecznienie chodników – częściowo wykorzystano z ogólnodostępnych danych, ale najważniejsze było to, że dla La Barcelonety gotowy był już trójwymiarowy model dzielnicy opracowany na potrzeby projektu związanego z badaniami nad podnoszącym się poziomem morza.

Autorzy aplikacji zwracają uwagę, że tworzenie aplikacji dla pieszych wymaga zupełnie innego podejścia niż w przypadku kierowców, a pod uwagę musi być brane o wiele więcej detali, w tym różnice w zacienieniu po obu stronach ulicy czy rola drzewa.

Na razie aplikacja obejmuje jedynie niewielki wycinek miasta tj. nadmorską dzielnicę La Barceloneta, i nie wiadomo jaka będzie jej przyszłość. Władza miasta mają jednak nadzieję, że aplikacje tego typu będę pomocne jedynie w okresie przejściowym – celem jest bowiem takie planowanie miasta i terenów zielonych by każdą trasę pieszy mógł pokonywać w cieniu.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Pieszy lepiej chroniony. Mamy nowe prawo o ruchu drogowym

Prawo & Finanse

Pieszy lepiej chroniony. Mamy nowe prawo o ruchu drogowym

Łukasz Malinowski 01 czerwca 2021

125 lat od pierwszej śmierci pieszego

Mobilność

125 lat od pierwszej śmierci pieszego

Adam Sobieraj 23 maja 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5