Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Aż 33 oferty w konkursie architektonicznym na wileński dworzec

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Rösler

Data publikacji:
2021-09-29 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Aż 33 oferty w konkursie architektonicznym na wileński dworzec
Zwycięski projekt należący do Zaha Hadid Architects fot. vilnus.lt
Aż 33 oferty w konkursie architektonicznym na wileński dworzec
Aż 33 oferty w konkursie architektonicznym na wileński dworzec
Aż 33 oferty w konkursie architektonicznym na wileński dworzec
Rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt modernizacji dworca kolejowego w Wilnie. Wygrała go firma Zaha Hadid Architects, która zajęła pierwsze miejsce. Jednak nie oznacza to jeszcze, że zwycięska koncepcja będzie realizowana. Ostateczny werdykt w tej sprawie poznamy w listopadzie tego roku. Co ciekawe, trzecie miejsce zajął projekt krakowskiej firmy SBS Engineering Group.

Wilno otworzyło oferty w międzynarodowym konkursie architektonicznym na projekt nowego dworca kolejowego. Wpłynęły aż 33 zgłoszenia z całego świata. Pierwsze miejsce zajęła firma Zaha Hadid Architects, która ma swoją siedzibę w Londynie, drugie miejsce B&M Architects z Finlandii, a trzecie polska firma SBS Engineering Group.

Jeszcze nie znamy ostatecznego projektu

Rozstrzygnięcie konkursu nie oznacza jeszcze, że zwycięski projekt będzie realizowany. Teraz potrwa weryfikacja złożonych dokumentów, a także firm, które zgłosiły swoje propozycje do konkursu. Jeśli wszystko pójdzie tak, jak zakładają organizatorzy, ostateczną koncepcję tego, jak będzie wyglądał wileński dworzec poznamy w listopadzie tego roku.

– Pracujemy nad tym, aby cała dzielnica Dworcowa, w tym dworzec kolejowy, autobusowy, terminal komunikacji miejskiej i cały plac, spełniała kryteria powstającego dziś Wilna, a więc mają być zielone, wygodne i inspirujące. Miasto już inwestuje w otaczające przestrzenie, a teraz jest gotowe zainwestować jeszcze więcej w place, ulice i ich nowe, wygodniejsze i bardziej zielone oblicze. Mam nadzieję, że autorzy najlepszego pomysłu będą w stanie rozwinąć swoją ideę tak, aby odpowiadał na wszystkie pojawiające się pytania i spełniał swoje założenia zgodnie z najwyższymi wymaganiami jakościowymi Wilna – powiedział Remigijus Šimašius, mer Wilna.

Główny węzeł przesiadkowy Wilna


Zwycięska koncepcja obejmuje stworzenie przestrzeni, gdzie pierwszeństwo będzie należeć do pieszych. Dworzec ma połączyć dwie części Wilna i przełamywać obecne bariery społeczne i architektoniczne. Projekt zaproponowany przez Zaha Hadid Architects zakłada odrestaurowanie obecnego budynku dworca i połączenie go z nowym dworcem autobusowym, tak aby stworzyć główny węzeł przesiadkowy w mieście. Przed dworcem zaplanowano także nowe nasadzenia i rewitalizację istniejącego parku. Dworzec ma posiadać panele fotowoltaiczne na dachu.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Na Mazowszu powstają dwa kolejne dworce systemowe

Przestrzeń

Na Mazowszu powstają dwa kolejne dworce systemowe

Redakcja 27 września 2021

Dworzec w Sochaczewie zostanie przebudowany. Rusza przetarg

Przestrzeń

Dworzec w Sochaczewie zostanie przebudowany. Rusza przetarg

Witold Urbanowicz 24 września 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5