Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Awaria ŚKUP. Katowice chcą, by komunikacja była bezpłatna – na koszt metropolii

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
10-02-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Awaria ŚKUP. Katowice chcą, by komunikacja była bezpłatna – na koszt metropolii
fot. ZTM w Katowicach
Od kilku dni trwa poważna awaria systemu ŚKUP, spowodowana – jak przekonuje Zarząd Transportu Metropolitalnego – atakiem hakerskim. Władze Katowic apelują o wprowadzenie bezpłatnych przejazdów na koszt Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii do czasu naprawianie systemu. – W trybie pilnym jednak zapytamy gminy korzystające z usług ZTM o decyzje w powyższej sprawie – odpowiada Kazimierz Karolczak, przewodniczący GZM. Większość samorządów opowiedziała się jednak przeciwko takiemu rozwiązaniu, co nie dziwi, biorąc uwagę, że komunikacja utrzymuje się w większości ze składek płaconych przez gminy.

Jak pisaliśmy, w środę doszło do awarii systemu ŚKUP. Przestał działać portal, aplikacja Mobilny ŚKUP, System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej oraz kasowniki w czytnikach kart znajdujących się w pojazdach. Przywrócenie działania systemu – jak podaje ZTM – może zająć kilka dni. Jako przyczynę podano cyberatak, a o wszystkim zostały powiadomione służby. Aktualne zasady opłacania przejazdów tutaj.

Nad losem pasażerów postanowił pochylić się Marcin Krupa, prezydent Katowic. „Awaria ta wpływa na codzienne życie mieszkańców, którzy spóźniają się do pracy, szkoły, lekarza, a także ponoszą dodatkowe koszty w związku z koniecznością zakupu dodatkowych biletów” – napisał wczoraj (9 lutego) włodarz w liście do Małgorzaty Gutowskiej, dyrektor ZTM.

„Biorąc pod uwagę fakt, że minęła doba, a awaria nie została usunięta, ponadto termin jej usunięcia wciąż jest nieznany, apeluję o wprowadzenie bezpłatnej komunikacji na czas awarii, przy czym koszty jej organizacji powinny pozostać po stronie organizatora transportu, tj. Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Obecna sytuacja negatywnie wpływa na nasze wspólne szerokie działania ukierunkowane na promowanie transportu miejskiego” – wskazuje Krupa.

Odpowiedział mu już Kazimierz Karolczak, przewodniczący GZM. – Zarząd Transportu Miejskiego wraz z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią również wiele wysiłku włożył, by promować transport publiczny i awaria systemu ŚKUP jest ostatnią rzeczą, której byśmy sobie życzyli. Jednocześnie informuję, iż nie ma sytuacji, by ktokolwiek był zmuszany do podwójnego kupowania biletów. Bilety miesięczne zapisane na karcie ŚKUP są przez nas honorowane, a zawieszone bilety wieloprzejazdowe będzie można wykorzystać w późniejszym terminie – podkreśla Karolczak.

Przewodniczący odnosi się też do postulatu wprowadzenia bezpłatnej komunikacji. – Organizator transportu, ZTM, nie dysponuje własnymi pieniędzmi, tylko składkami gmin [w tym Katowic – red.], więc nie może z własnej inicjatywy podjąć decyzji o zwolnieniu pasażerów z opłat za przejazd. W trybie pilnym jednak zapytamy gminy korzystające z usług ZTM o decyzje w powyższej sprawie – wskazuje Kazimierz Karolczak. Jak się jednak okazało, większość gmin opowiedziała się przeciwko takiemu rozwiązaniu. "Według naszych szacunków koszt bezpłatnych przejazdów to ok. 600 tys. zł. dziennie mniej na utrzymanie komunikacji miejskiej. Kwoty tego rzędu wymagają nowelizacji budżetu GZM, na którą musi się zgodzić Zgromadzenie Metropolii, złożone z przedstawicieli wszystkich 41 gmin. W efekcie straty te i tak byłyby pokryte ze środków przeznaczonych na realizację innych, ważnych dla mieszkańców Metropolii celów" – wylicza ZTM.

Na razie ZTM doprecyzował zasady ws. biletów wieloprzejazdowych, które na razie pozostają zawieszone. Pasażerowie są zobowiązani do kasowania biletów jednorazowych. Podróżni następnie będą mogli się ubiegać o zwrot różnicy w poniesionych kosztach.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5