Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Autosan z umową dla wojska i planami na autobusy ekologiczne

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2017-11-29 13:42
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Autosan z umową dla wojska i planami na autobusy ekologiczne
fot. PGZ
W środę w fabryce Autosan w Sanoku, w obecności wiceministra obrony Bartosza Kownackiego oraz członka zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Adama Lesińskiego, odbyła się uroczystość podpisania umowy na dostawę 28 autobusów pasażerskich dla Wojska Polskiego. Autosan zrealizuje kontrakt o wartości 22,35 mln zł brutto dla Drugiej Regionalnej Bazy Logistycznej z Warszawy. Po podpisaniu umowy łączna liczba zakontraktowanych w tym roku przez producenta autobusów przekroczyła już 120.

Przetarg ogłoszony we wrześniu był dla Autosanu okazją do zatarcia złego wrażenia po katastrofie związanej z wcześniejszym o kilka miesięcy, podobnym przetargiem dla wojska, który wygrał MAN, bo Autosan spóźnił się ze złożeniem oferty, w dodatku wątpliwe było, czy sanocka firma jest w ogóle w stanie zbudować wymagane autobusy.

Tym razem producent, choć zaoferował autobusy bez kilku udogodnień, które zaproponował MAN, to przedstawił ofertę przede wszystkim o wiele korzystniejszą finansowo, nie tylko w porównaniu z założeniami zamawiających żołnierzy, ale też w porównaniu z konkurencyjną ofertą. Wojsko było gotowe wydać na pojazdy 33,4 mln zł brutto. Wyda ponad 11 mln zł mniej.

„Komuś zależało żeby Autosanu nie było”

„Dwa lata temu rząd Prawa i Sprawiedliwości podjął decyzję o ratowaniu Autosana. Wiedzieliśmy wtedy, że zakład będzie częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej i będzie prowadził produkcję dla wojska. W ostatnich kilku miesiącach niektóre media próbowały zbudować wizerunek firmy, który jest kompletnie nieprawdziwy. Komuś zależało na tym, żeby Autosanu w ogóle nie było, żeby polskie autobusy nie jeździły po polskich drogach” – cytuje Kownackiego PGZ w informacji prasowej.

„Polska armia dostaje autobusy spełniające wszystkie wymogi, oszczędzając przy tym kilka milionów złotych. W ciągu najbliższych lat polska armia potrzebować będzie jeszcze ponad 200 autobusów. Mam nadzieję, że Autosan w tych postępowaniach wystartuje i życzę mu sukcesów” – dodał wiceminister, przy czym warto wspomnieć, że sanockie autobusy nie mają osobnego pomieszczenia dla drugiego kierowcy, systemu hamowania awaryjnego czy systemu ostrzegania przed zmianą pasa, co było punktowane w ocenie ofert. Przewaga jeśli chodzi o cenę oferty zapewniła jednak Autosanowi wygraną.

Zaoferowany model Lider 10 zawiera jednak elektroniczny układ sterujący rozdziałem siły hamowania, ogrzewaną elektrycznie przednią szybę oraz światła doświetlające zakręty.

Autosan pójdzie w ekologię?

Autosan powoli wychodzi ze stanu upadłości likwidacyjnej, w którym znajdował się przez ponad 3 lata. W 2016 r. wszedł w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a do Sanoka popłynęły pieniądze. Huta Stalowa Wola S.A. i PIT – RADWAR S.A. (udziałowcy firmy) udzieliły Autosanowi pożyczek właścicielskich w równych kwotach po 13,45 mln zł. Kolejnej pożyczki – 13,5 mln zł – udzieliła PGZ, która zastosowała także poręczenia na 2,1 mln, stanowiące zabezpieczenie gwarancji ubezpieczeniowych udzielanych w związku z zawieranymi przez Autosan kontraktami. Pieniądze się przydają, choć przedstawiciele związków zawodowych zaznaczają, że przydałoby się więcej.

Lista zamówień spółki na dziś to ponad 120 autobusów, które zostaną dostarczone w latach 2018–2019. Lesiński zapowiedział na przyszły rok rozbudowę mocy produkcyjnych zakładu i nacisk na pojazdy z napędami ekologicznymi.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Solaris i Autosan rywalizują o Suchy Las

Komunikacja

Solaris i Autosan rywalizują o Suchy Las

Witold Urbanowicz 29 listopada 2017

Autosan dostarczy autobusy elektryczne do Niemiec

Komunikacja

Autosan dostarczy autobusy elektryczne do Niemiec

jd/inf. pras. 22 listopada 2017

Autosan (chyba) tym razem wygra przetarg dla wojska

Prawo & Finanse

Autosan (chyba) tym razem wygra przetarg dla wojska

Jakub Dybalski 08 listopada 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5