Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

Autobusy przegubowe CNG Solarisa pojadą do Radomia. Umowa podpisana

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2021-04-28 14:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Autobusy przegubowe CNG Solarisa pojadą do Radomia. Umowa podpisana
fot. MZDiK Radom
Pięć kolejnych przegubowych autobusów zasilanych sprężonym gazem ziemnym (CNG) wyjedzie w tym roku na ulice Radomia. Przetarg na ich dostawę w formie leasingu operacyjnego wygrało konsorcjum firm Solaris i PKO Leasing. We wtorek (27 kwietnia) została podpisana umowa w tej sprawie.

– Podjęliśmy się takiego projektu, aby nasz transport był niskoemisyjny bądź zeroemisyjny i konsekwentnie krok po kroku wymieniamy nasz tabor. Jest szansa na to, aby w przyszłym roku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji dysponowało flotą 30 autobusów o napędzie elektrycznym i 42 zasilanych gazem ziemnym. To uplasuje miejską spółkę w ścisłej czołówce krajowych przewoźników pod względem posiadanego taboru ekologicznego. Mamy świadomość, że musimy prowadzić politykę proekologiczną i konsekwentnie nasze cele realizujemy – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

Nowe, przegubowe autobusy o długości max. 18,75 m powinny pomieścić minimum 160 pasażerów, w tym 45 na miejscach siedzących. Będą to pojazdy niskopodłogowe, z czworgiem drzwi, klimatyzacją oraz dodatkowymi urządzeniami grzewczymi, zasilanymi sprężonym gazem ziemnym CNG. Autobusy będą wyposażone m.in. w 4 podwójne porty USB do ładowania urządzeń mobilnych, wyświetlacze LED i LCD, nagłośnienie do zapowiedzi kolejnych przystanków, monitoring, system liczenia pasażerów oraz kasowniki.

Oferta Solarisa, opiewająca na nieco ponad 10 mln zł, uzyskała największą łączną liczbę punktów w kryteriach: cena, marża, kryterium techniczne i okazała się najkorzystniejsza. Autobusy zostaną pozyskane w drodze 10-letniego leasingu operacyjnego, z opcją wykupu za 1% wartości netto przedmiotu leasingu. Finansowanie będzie pochodzić ze środków własnych MPK. Nowe przegubowe autobusy powinny wyjechać na ulice Radomia na przełomie listopada i grudnia.

Wcześniej, bo już w połowie roku, flotę MPK zasili dziewięć autobusów elektrycznych Solaris Urbino12 electric, zakupionych w ramach realizowanego przez miejską spółkę unijnego projektu. Wartość kontraktu wynosi ponad 28,4 mln zł. Ponad 19 mln zł będzie pochodziło z funduszy unijnych.

Przypomnijmy, że od 2 lipca zeszłego roku, MPK użytkuje już pierwszych 10 elektrycznych Solarisów, które otrzymało od Gminy Miasta Radomia, a które zostały zakupione w ramach tzw. projektu multimodalnego, także współfinansowanego z funduszy unijnych. Ponadto radomskie MPK w styczniu złożyło wnioski o dotację (25 245 000 zł) i pożyczkę (7 755 000 zł) dla projektu „elektryfikacji” linii nr 7. Ma on być realizowany w ramach programu „Zielony Transport Publiczny” organizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W planie MPK jest zakup 11 autobusów elektrycznych pięciu ładowarek zajezdniowych oraz budowę dwóch stacji ładowania pantografowego w obrębie pętli przy ul. Królowej Jadwigi oraz ul. Sycyńskiej.

Pieniądze, o które zabiega MPK stanowią ok. 80 proc. kosztów kwalifikowanych planowanego zakupu. Radom znalazł się wśród zaledwie 33 miast, których wnioski zostały złożone w naborze, do czasu wyczerpania alokacji wynoszącej 1,3 mld zł. Wnioski MPK przeszły pozytywnie ocenę formalną. Obecnie trwa etap oceny merytorycznej. Decyzja odnośnie przyznania środków powinna zapaść w II połowie br.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
MPK Radom rozstrzygnęło przetarg na leasing autobusów CNG

Komunikacja

MPK Radom rozstrzygnęło przetarg na leasing autobusów CNG

Witold Urbanowicz 01 kwietnia 2021

Radom zakończył eksploatację Neoplanów

Komunikacja

Radom zakończył eksploatację Neoplanów

Redakcja 22 marca 2021

MPK Radom z ofertami na leasing autobusów CNG. MAN vs Solaris

Komunikacja

MPK Radom z ofertami na leasing autobusów CNG. MAN vs Solaris

Witold Urbanowicz 18 marca 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5