Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Autobusy GPA. Strefowa taryfa z rozbudowanym systemem honorowania biletów

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
23-06-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Autobusy GPA. Strefowa taryfa z rozbudowanym systemem honorowania biletów
fot. GPA
Od początku roku funkcjonuje komunikacja pod szyldem Grodziskich Przewozów Autobusowych. Organizator zapewnia, że tworzeniu taryfy biletowej przyświecał cel, aby była ona prosta, łatwa do zapamiętania przez pasażerów i logicznie skonstruowana. Choć formalnie bilety sprzedawane są na konkretne linie, to z perspektywy pasażera, w związku z wprowadzeniem honorowania biletów na innych liniach, obowiązuje rodzaj taryfy strefowej. Wprowadzono też specjalne oferty dla pasażerów kolei.

Związek GPA w naturalny sposób podzielony został na strefy, które wyznaczone są granicami jednostek samorządowych. Bilety jednorazowe w granicach miast kosztują 1 zł, w granicach gminy 2 zł, w przejazdach międzygminnych 4 zł. Z uwagi na układ drogowy i specyfikę ruchu pasażerskiego w obszarze wzdłuż linii kolejowej, dodany został do oferty tzw. bilet grodziski. Przejazdy po obszarze trzech gmin Jaktorów, Grodzisk Maz. i Milanówek kosztują także 2 zł – tyle samo co po jednej gminie. Koszt zakupu biletu miesięcznego stanowi dwudziestopięciokrotność biletu jednorazowego i kosztuje odpowiednio w zależności od strefy obowiązywania 25, 50 lub 100 zł. W przewozach powiatowo-gminnych obowiązują wszystkie ulgi ustawowe. Koszty honorowania tych ulg przez Związek są co miesiąc zwracane z budżetu krajowego. Bilet zakupiony za 100 zł lub analogiczny bilet ulgowy, uprawniają do przejazdów wszystkimi liniami autobusowymi Związku GPA.

Bilety miesięczne wymogiem ustawowym

W komunikacji powiatowo-gminnej nie obowiązują bilety okresowe 30. lub 90. dniowe. Spośród biletów długoterminowych sprzedawane są wyłącznie bilety miesięczne – na konkretny miesiąc kalendarzowy. Taki system sprzedaży biletów miesięcznych ważnych na dany miesiąc kalendarzowy, a nie na np. 30 dni od dowolnego dnia miesiąca, jest systemem wymaganym ustawowo dla takiego rodzaju komunikacji autobusowej, na który Związek nie ma niestety wpływu.

Chcąc móc podróżować po terenie danej gminy, należy kupić bilet miesięczny na dowolnie jedną wybraną linię w relacji przebiegającej po terenie tej gminy. Tak zakupiony bilet, choć przydzielony do konkretnej linii autobusowej, dzięki honorowaniu biletów, będzie ważny we wszystkich połączeniach GPA na terenie danej gminy. Jeżeli chcemy móc podróżować wszystkimi liniami, wystarczy, że kupimy bilet na dowolną linię, która przebiega przez granicę gmin np. Grodzisk Maz. – Błonie, Grodzisk Maz. – Baranów, Grodzisk Maz. – Żabia Wola lub Nadarzyn – Pruszków. Nie ma znaczenia jakie z tych połączeń wybierzemy, taki bilet miesięczny honorowany jest we wszystkich połączeniach.

Dodatkowo na obszarze trzech gmin (Grodzisk Maz., Jaktorów i Milanówek obowiązuje specjalna taryfa „grodziska”. Bilet zakupiony na przejazd międzygminny w relacji Milanówek – Grodzisk Maz. będzie kosztował 50 zł i będzie uprawniał do przejazdów na terenie jedynie tych trzech gmin. Chcąc zakupić bilet na całą sieć, należy wtedy wybrać inne połączenie, które wykracza poza obszar tych trzech gmin.

Bilety jednorazowe można kupić u kierowców autobusów, tuż po wejściu do pojazdu lub przez stronę internetową gpa.grodzisk.pl. Bilety miesięczne można kupić w sześciu stacjonarnych punktach sprzedaży biletów czynnych w trzy ostatnie i trzy pierwsze dni robocze każdego miesiąca w godzinach od 10 do 18. Bilety miesięczne można także kupić przez stronę internetową gpa.grodzisk.pl.

Specjalne oferty

Z myślą o mieszkańcach regionu wprowadzono szereg ofert specjalnych. Najczęściej wykorzystywaną ofertą specjalną są bezpłatne bilety dla osób powyżej 70. roku życia w przejazdach po terenie miasta, jednej gminy lub po obszarze trzech gmin Jaktorów, Grodzisk Maz. i Milanówek. Bardzo ważnym aspektem było zwiększenie promocji krwiodawstwa. To dlatego pojawiły się darmowe przejazdy na wszystkich liniach GPA właśnie dla osób ratujących życie – dla Honorowych Dawców Krwi i Zasłużonych Dawców Przeszczepów. Przejazdy darmowe na całej sieci przysługują także kierowcom autobusów obsługujących sieć komunikacyjną.

Specjalna oferta skierowana została także do pasażerów pociągów Kolei Mazowieckich i WKD. Posiadacze biletów okresowych na koleje (na dowolny odcinek rozpoczynający się lub kończący na terenie Związku GPA) uprawnieni są do zakupu specjalnych biletów miesięcznych po mieście za 6 zł lub po gminie za jedyne 12 zł. Związek w pierwszym kwartale 2022 r. rozpoczął rozmowy z trzecim przewoźnikiem kolejowym obsługującym stacje na terenie GPA – z PKP Intercity. Trwają prace nad wprowadzeniem od następnego roku specjalnej taryfy dla pasażerów pociągów dalekobieżnych.
Podobną ofertę skierowano także do pasażerów autobusowej linii Mszczonów – Warszawa. Posiadacze biletów miesięcznych na tę linię uprawnieni zostali do zakupu biletów miesięcznych po mieście za 6 zł lub po gminie także za jedyne 12 zł. Warto zwrócić uwagę, że rozkład jazdy linii autobusowych na terenie Gminy Żabia Wola został skomunikowany właśnie z tą linią prywatnego przewoźnika, która stanowiła główne połączenie ze stolicą.

Ponadto w Gminie Żabia Wola funkcjonuje specjalny bilet miesięczny dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 roku życia uprawniający do przejazdu wszystkimi liniami GPA na terenie gminy Żabia Wola. W Powiecie Pruszkowskim na liniach 60, 61 i 62 wprowadzono natomiast honorowanie biletów okresowych ZTM Warszawa 30. i 90. dniowych ważnych zarówno w 1., 2., jak i w 1. i 2. strefie biletowej.  
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

GPA na razie bez nowych autobusów

Komunikacja

GPA na razie bez nowych autobusów

Witold Urbanowicz 18 maja 2023

Dużo ofert na autobusy dla GPA. Będzie nowy model?

Komunikacja

Jakie autobusy dla Grodziskich Przewozów Autobusowych?

Komunikacja

Pół roku z GPA. Sieć obsługiwana 70 autobusami

Przestrzeń

Pół roku z GPA. Sieć obsługiwana 70 autobusami

Jerzy Kowalczyk 15 czerwca 2022

Zobacz również:

GPA na razie bez nowych autobusów

Komunikacja

GPA na razie bez nowych autobusów

Witold Urbanowicz 18 maja 2023

Dużo ofert na autobusy dla GPA. Będzie nowy model?

Komunikacja

Jakie autobusy dla Grodziskich Przewozów Autobusowych?

Komunikacja

Pół roku z GPA. Sieć obsługiwana 70 autobusami

Przestrzeń

Pół roku z GPA. Sieć obsługiwana 70 autobusami

Jerzy Kowalczyk 15 czerwca 2022

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5