Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Autobusy gazowe zdobywają polskie miasta. Rośnie udział w sprzedaży

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2020-04-28 10:36
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa PGNiG

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Autobusy gazowe zdobywają polskie miasta. Rośnie udział w sprzedaży
fot. MZA Warszawa
Dynamiczny wzrost sprzedaży autobusów gazowych w Polsce stał się faktem. Według danych opublikowanych przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) w 2019 r., z łącznej liczby 1032 zakupionych nowych miejskich autobusów, aż 182 posiadało napęd CNG, co stanowi 22 proc. udział w rynku.

Dane za I kwartał 2020 r. są jeszcze bardziej optymistyczne – na 125 wszystkich nowozarejestrowanych autobusów miejskich aż 41 zasilanych jest gazem CNG. To oznacza blisko 33 proc. udział wśród autobusów zarejestrowanych w tym okresie.

Dane za I kwartał br. potwierdzają, że polski rynek komunikacyjny konsekwentnie przestawia się na zielone technologie. Wystarczy spojrzeć na liczby – spośród 125 wszystkich zarejestrowanych autobusów miejskich aż 61 miało alternatywny napęd, w tym: 41 – napęd gazowy (CNG), 19 – napęd elektryczny, 1 – hybrydowy.

– Cieszy nas, że liczba nowych autobusów z alternatywnymi napędami rośnie w szybkim tempie. To niewątpliwie zasługa regulacji wprowadzanych przez polski rząd, jak zniesienie akcyzy czy ustawa o Elektromobliności i paliwach alternatywnych, ale to także dowodzi skutecznych działań sprzedażowych naszej Spółki w ostatnich latach. Dynamiczny rozwój tego rynku stał się faktem – powiedział Marcin Szczudło, wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny.

Rosnący rynek pojazdów zasilanych CNG to nie tylko autobusy komunikacji miejskiej. Z danych PZPM wynika, że do 31 marca 2020 r. w Polsce było zarejestrowanych blisko 3000 samochodów osobowych napędzanych gazem ziemnym, a paliwo CNG/LNG cieszy się coraz większą popularnością w tym segmencie.

– Ten rodzaj paliwa doskonale nadaje się do wykorzystania nie tylko w komunikacji miejskiej. Z naszych stacji tankowania CNG korzystają również firmy transportowe, kurierskie, taksówkarze, a także piekarnie, hurtownie spożywcze czy pralnie. Aby ułatwić dostęp do tego ekologicznego paliwa, Grupa PGNiG planuje budowę dodatkowych 38 stacji sprężonego gazu. To pozwoli na dalsze upowszechnianie gazu jako paliwa do silników samochodowych, a także w skuteczny sposób wpłynie na ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery – podkreślił Marcin Szczudło, Wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny

Przez pierwsze trzy miesiące br. sprzedaż osobowych i użytkowych pojazdów zasilanych paliwem CNG/LNG wyniosła w sumie 209 egzemplarzy. W kraju zarejestrowano łącznie 1724 samochodów dostawczych oraz 2848 ciężarowych zasilanych tym paliwem.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Ostrołęka: Autosan wygrywa przetarg na autobusy CNG

Przestrzeń

Ostrołęka: Autosan wygrywa przetarg na autobusy CNG

Witold Urbanowicz 03 kwietnia 2020

Kanada. Victoria kupuje 71 autobusów CNG

Prawo & Finanse

Kanada. Victoria kupuje 71 autobusów CNG

Jakub Dybalski 12 marca 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5