Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Ateny. Z powodu kryzysu komunikacja miejska jest darmowa

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2015-07-01 15:03
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ateny. Z powodu kryzysu komunikacja miejska jest darmowa
fot. A.Savin, lic. CC 3.0tramwaje w Atenach
Przez ten tydzień ateńczycy nie muszą kupować biletów, żeby skorzystać z komunikacji miejskiej. To próba ulżenia doświadczonym przez kryzys Grekom, ale jednocześnie największy na świecie eksperyment z bezpłatną komunikacją.

O wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji poinformował w poniedziałek minister transportu Christos Spirtzis. Ateńczycy nie będą musieli kupować biletów co najmniej do wtorku 7 lipca. Od poniedziałku, w efekcie braku porozumienia między greckim rządem a unijnymi politykami w sprawie pożyczek dla pogrążonego w kryzysie finansowym kraju, nie działają banki, a bankomaty wypłacają najwyżej po 60 euro.

O darmowej komunikacji mógł zdecydować rząd, bo główne spółki zarządzające siecią autobusów, trolejbusów, tramwajów, metra i podmiejskiej kolei w Atenach są rządową własnością. Jak poinformował brytyjski „Times” podobne plany dotyczyły komunikacji w Salonikach, drugim co do wielkości mieście Grecji, ale tam struktura właścicielska jest bardziej skomplikowana. W Atenach było to łatwiejsze. Dlatego w tym tygodniu w autobusie nie spotka się kontrolera, a bramki w metrze są otwarte.

„Times” wyliczył, że tygodniowa przerwa w pobieraniu opłat będzie kosztowała grecki budżet ok. 4 mln euro. Pojedynczy bilet w Atenach kosztuje ok. 1,2 euro, ale taryfa biletowa jest bardzo rozbudowana, wielu mieszkańców korzysta z biletów miesięcznych, a także z rozmaitych ulg.

Pierwsze takie miasto

W Polsce bezpłatna komunikacja funkcjonuje w różnej formie w kilkunastu miastach, zwykle kilkudziesięciotysięcznych, gdzie transport publiczny jest stosunkowo prosty. Często jest to realizacja zapowiedzi przed– lub powyborczych, rzadziej przemyślana strategia związana ze zwalczaniem zatłoczenia miasta samochodami, kwestiami środowiskowymi lub promocją dla osób płacących w danym mieście podatki. Żadne duże miasto na podobny krok się nie zdecydowało.

Często podawanym przykładem jedynego dużego miasta z bezpłatną komunikacją jest Tallinn, 600–tysięczna stolica Estonii. Osoby tam zameldowane jeżdżą komunikacją miejską za darmo od dwóch lat. Efekty są jednak znikome, bo zanotowano ledwie kilkuprocentowy wzrost liczby pasażerów.

Ateny trudno jednak porównywać z Tallinnem. Cała aglomeracja liczy ok. 4,5 mln mieszkańców. Prawie co drugi Grek jest Ateńczykiem. Osią transportu jest rozbudowywany od kilkunastu lat system metra łączący m.in. centrum miasta z portem w Pireusie z jednej strony i z lotniskiem z drugiej. Połączenie z południowymi dzielnicami, poza najmłodszą linią metra zapewnia nowoczesny tramwaj. Ateny to też tysiące autobusów, wożących pasażerów m.in. po górzystych przedmieściach z wąskimi uliczkami i kolej podmiejska.

Autobusem, nie samochodem

Efekty takiego zabiegu – wzrost liczby pasażerów, czy zatłoczenia w środkach komunikacji miejskiej, ewentualny spadek liczby samochodów w centrum – mogą być bardzo ciekawe, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę specyfikę sytuacji. Na pewno część pasażerów pojedzie autobusem nie z chęci, ale dlatego, że zwyczajnie nie będzie w stanie kupić benzyny.

Bo Grecy mają problem nie tylko z bankami, ale też z cenami paliw. Od zeszłego tygodnia ceny benzyny skoczyły o 20 proc. Agencja AFP cytuje co prawda prezesa Hellenic Petroleum (ELPE), największego koncernu paliwowego w kraju, który zapewnia, że rafinerie pracują bez przeszkód i firma ma zapasy paliwa na kilka miesięcy, ale rząd poczuł się w obowiązku zapewnić, że nie ma zagrożenia brakiem paliwa zarówno w miastach jak i na wyspach, na których odpoczywają turyści.

O bezpłatnej komunikacji w Bełchatowie, która ruszyła 1 lipca, przeczytasz tutaj.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Następne miasto z bezpłatną komunikacją wybrało przewoźnika

Komunikacja

Następne miasto z bezpłatną komunikacją wybrało przewoźnika

Jakub Dybalski 16 grudnia 2015

PKS Gdańsk będzie woził pasażerów w Pruszczu Gdańskim

Komunikacja

PKS Gdańsk będzie woził pasażerów w Pruszczu Gdańskim

Jakub Dybalski 25 listopada 2015

Ząbki. Wady i zalety bezpłatnych autobusów

Komunikacja

Ząbki. Wady i zalety bezpłatnych autobusów

Roman Czubiński 09 listopada 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5