Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Aluminiowy tramwaj debiutuje w Petersburgu

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2021-04-18 10:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Aluminiowy tramwaj debiutuje w Petersburgu
fot. PK TS
Aluminiowy tramwaj debiutuje w Petersburgu
Aluminiowy tramwaj debiutuje w Petersburgu
Aluminiowy tramwaj debiutuje w Petersburgu
Aluminiowy tramwaj debiutuje w Petersburgu
Na tory w Sankt Petersburgu wyjechał Witiaź-Leningrad – pierwszy w Rosji tramwaj z aluminiowym pudłem. Pojazd został wyprodukowany w miejscowych zakładach firmy PK Transportnyje Sisitiemy. Przy okazji debiutu nowego tramwaju władze lokalne zapowiedziały szerokie i kompleksowe odnowienie sieci tramwajowej wraz z wymianą taboru.

Nowy tramwaj, który wyprodukowano w tym roku, zadebiutował w sobotę 17 kwietnia na linii 60. To trzecia najbardziej popularna linia komunikacji naziemnej. – Rok temu tramwaj z aluminiowym pudłem był dopiero w fazie rozwoju, a teraz już przewozi pierwszych pasażerów i możemy śmiało powiedzieć, że Witaź-Leningrad doskonale wpisuje się w miejski krajobraz Sankt Petersburga. Stworzyliśmy unikatowy na rynku rosyjskim produkt o bogatym potencjale eksportowym. Zależy nam na tym, że Sankt Petersburg, ze swoją bogatą historią budowy tramwajów, stał się pierwszym miastem, w którym pojawiły się tramwaje Witiaź-Leningrad – mówi Feliks Winokur, szef firmy PK Transportnyje Sistiemy.

Firma PK TS zrealizowała już cały kontrakt, zawarty w listopadzie 2020 r., na dostawy 13 tramwajów. Obejmuje on 11 dwuczłonowych pojazdów 71-923 M Bogatyr M i dwa tryczłonowe tramwaje 71-931 AM Witiaź-Leningrad. Te drugie bazują na dobrze już znanej w Rosji serii pojazdów Witiaź-M. Wersję dla Petersburga wyróżnia aluminiowe pudło, co jest nowością na rynku rosyjskim. Witiaź-Leningrad mieści 185 pasażerów, w tym 70 na miejscach siedzących.

Do tej pory PK TS dostarczył do Petersburga 58 tramwajów: 10 pojazdów 71-931 Witiaź, trzy tramwaje 71-923 Bogatyr, 32 tramwaje 71-931M Witiaź-M, 11 tramwajów 71-923M Bogatyr-M i dwa tramwaje 71-941M Witiaź-Leningrad. Producent dostarczył też 87 trolejbusów Admirał.

Podczas inauguracyjnego przejazdu władze lokalnego przedsiębiorstwa komunikacyjnego Gorelektrotrans przedstawiły plany odnowienia komunikacji tramwajowej. Plan ten został zatwierdzony przez gubernatora Aleksandra Biełgowa. – Do 2025 roku wyremontowanych ma być prawie 500 tramwajów i 400 trolejbusów. Równolegle z wymianą taboru wyremontowane zostaną torowiska i zajezdnie, a także infrastruktura zasilania. Poprawi to dostępność komunikacyjną wielu dzielnic miasta – powiedział Biełgow.

Zaproponowano wyznaczenie 15 tras szybkiego tramwaju, prowadzących do stacji metra, poprzez modernizację linii o największym natężeniu ruchu pasażerskiego. Do 2024 r. na zmodernizowanej sieci kursować ma 225 nowych tramwajów. W centrum kursować będzie 83 nowych tramwajów w retro-stylu. Do tego czasu pojawi się 314 nowych trolejbusów, w tym 117 ze zwiększonymi możliwościami jazdy autonomicznej. Do 2028 r. miałyby zostać odnowione cały tabor i cała sieć tramwajowa.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Powstają nowe tramwaje dla Sankt Petersburga

Przestrzeń

Powstają nowe tramwaje dla Sankt Petersburga

Witold Urbanowicz 20 stycznia 2021

Sankt Petersburg wyleasinguje 13 nowych tramwajów od PK TS

Komunikacja

Sankt Petersburg wyleasinguje 13 nowych tramwajów od PK TS

Witold Urbanowicz 02 listopada 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5