Partnerzy serwisu:
Mobilność

AI-TraWELL. Jak lepiej zaplanować codzienną podróż?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
29-12-2021
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Transport Publiczny

Podziel się ze znajomymi:

MOBILNOŚĆ
AI-TraWELL. Jak lepiej zaplanować codzienną podróż?
fot. Al-TraWellAl-TraWELL
Mobilność miejska jako wyzwanie dla współczesnych miast.

Wzrost liczby ludności w miastach skutkuje rosnącym natężeniem ruchu, a tym samym występującymi zatorami komunikacyjnymi wynikającymi z ograniczonej przepustowości i braku odpowiedniej infrastruktury. Negatywne oddziaływania w postaci długich codziennych dojazdów do pracy, licznych przesiadek, przepełnienia pojazdów, opóźnień oraz hałasu drogowego i zanieczyszczeń powietrza, mają wpływ na jakość życia mieszkańców, w tym zdrowie fizyczne i psychiczne.

Odpowiedzią na powyższe problemy może wkrótce stać się rozwiązanie opracowywane przez międzynarodowe konsorcjum w ramach projektu EIT Urban Mobility – AI-TraWELL . Konsorcjum skupia renomowane uniwersytety europejskie, globalnych liderów z branży transportowej i planowania przestrzeni miejskich, ekspertów z zakresu badań społecznych oraz europejskie metropolie takie jak Kopenhaga, Monachium i Stambuł. Partnerem projektu jest również jedno z polskich miast – Lublin.

Czym jest rozwiązanie w postaci aplikacji AI-TraWELL

AI-TraWELL to prototypowe narzędzie napędzane sztuczną inteligencją w postaci chat-bota dedykowanego dla urządzeń typu smartphone, który rekomenduje spersonalizowane trasy podróży, odpowiadając zarówno na potrzeby, jak i preferencje jego użytkowników.
Aplikacja AI-TraWELL będzie uwzględniać wszystkie zdefiniowane przez użytkownika osobiste preferencję, łącząc je z informacjami podawanymi w czasie rzeczywistym na temat opcji podróży i dostępnych środków transportu. Co więcej, aplikacja agreguje wszystkie możliwe sposoby poruszania się do danym mieście w ramach dostępnych usług mobilności miejskiej, co odróżnia ją od dostępnych na rynku aplikacjach dedykowanych tylko dla wybranych środków transportu. Dla użytkownika oznaczać to będzie ułatwienie w postaci braku konieczności posiadania kilku osobnych aplikacji.Wieloetapowy proces zrozumienia preferencji w zakresie mobilności

W celu stworzenia prototypu aplikacji AI-TraWELL, konsorcjum projektu stanęło przed koniecznością dokładnego zbadania zarówno czynników wpływających na wybór konkretnych środków transportu, jak i sposobu kształtowania się ogólnych preferencji podróży mieszkańców. W trakcie dwuletniej pracy nad projektem przeprowadzono szereg badań społecznych w czterech europejskich miastach – Lublinie, Monachium, Kopenhadze oraz Stambule – wykorzystując przy tym zróżnicowane metody badawcze. Oprócz badań ankietowych wykorzystano narzędzia opracowane przez światowego lidera z zakresu urban design – firmę Gehl Architects, takich jak Maptionnare (analiza empiryczna za pośrednictwem geoankiety) czy Public Life Survey (badania obserwacyjne).

Dzięki pogłębionym badaniom społecznym oraz wsparciu od strony naukowej z University College London, oraz Eindhoven University of Technology, udało się wypracować sposób integracji danych subiektywnych związanych z osobistymi odczuciami wynikającymi z podróży, z danymi obiektywnymi dotyczącymi np. średniego czasu podróży z punktu A do punktu B. Otworzyło to zupełnie nowe możliwości, jeśli chodzi o planowanie podróży. Aplikacja AI-TraWELL nie tylko wykorzystywać będzie dane o charakterze statystycznym, ale również te o charakterze subiektywnym, dzięki czemu możliwe będzie jeszcze skuteczniejsze spersonalizowanie usług pod indywidualnego użytkownika.

Obecny etap prac


Konsorcjum projektowe w 2020 r. stworzyło prototyp aplikacji na podstawie studium przypadku Lublina oraz Monachium. Natomiast w ramach prac realizowanych w 2021 r. udało się przeprowadzić rozszerzone badania społeczne, a następnie stworzyć narzędzie do łączenia danych subiektywnych z danymi obiektywnymi, które umożliwi dalszą naukę chat-bota za pomocą algorytmów, dostarczając w jeszcze lepszy sposób zindywidualizowane sugestię na temat optymalnych tras dla użytkownika. Pod koniec 2021 r. konsorcjum opracowało również strategię komercjalizacji oraz strategię dalszej eksploatacji rozwiązania AI-TraWELL.


Projekt „AI-TraWell (Proaktywny asystent podróży wspomagany sztuczną inteligencją, monitorujący doświadczenia użytkowników i tworzący spersonalizowane rozwiązania w zakresie mobilności)” jest współfinansowany z Unii Europejskiej w ramach środków pochodzących ze strony Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT – European Institute of Innovation Technology) z programu ramowego UE.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5