Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Prawo & Finanse

Aglomeracja Łódzka: Co dalej z tramwajami podmiejskimi?

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2016-02-06 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Aglomeracja Łódzka: Co dalej z tramwajami podmiejskimi?
fot. Witold UrbanowiczTramwaj podmiejski linii 46 w Ozorkowie
Łódzki Urząd Miasta zdecydowanie zaprzecza pogłoskom o porzuceniu planów modernizacji tramwajowych linii podmiejskich. Informację taką podał "Dziennik Łódzki", powołując się na przebieg obrad jednej z komisji Rady Miejskiej.

Według gazety, powodem rezygnacji z projektu Łódzkiego Tramwaju Metropolitalnego miał być jego koszt, w studium wykonalności oszacowany na 1,2 miliarda złotych. W kwocie tej miałaby się zmieścić całkowita wymiana infrastruktury wszystkich istniejących linii tramwajów podmiejskich (do Pabianic, Lutomierska przez Konstantynów, Zgierza i Ozorkowa) wraz z zakupem niskopodłogowego taboru do ich obsługi. Torowiska i sieć trakcyjna nie były na większości odcinków wymieniane od kilkudziesięciu lat, zaniechanie ich modernizacji oznaczałoby więc w perspektywie kilku lat śmierć techniczną i zamknięcie linii. A obecna unijna perspektywa budżetowa jest według wszelkiego prawdopodobieństwa ostatnią, w której można wykonać niezbędne prace przy wsparciu funduszy unijnych (w projekcie ŁTM zakładano wykorzystanie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych).

Urząd Miasta Łodzi nie potwierdza tych informacji, choć przyznaje, że podłódzkie gminy mają zbyt mało funduszy na wkład własny. Jak twierdzi Grzegorz Gawlik z Biura Rzecznika Prasowego, teza artykułu w DŁ wynika z błędnego zrozumienia wypowiedzi przedstawicieli Urzędu Miasta na posiedzeniu komisji rozwoju i działalności gospodarczej w Radzie Miejskiej. - Rozwiązaniem, które można zastosować aby zrealizować tak dużą inwestycję jest powołanie związku metropolitalnego. Taką możliwość daje przyjęta niedawno ustawa o związkach metropolitalnych, która przewiduje utworzenie zrzeszenia jednostek samorządu terytorialnego położonych w danym obszarze metropolitalnym w celu wykonywania zadań publicznych m. in. w zakresie publicznego transportu zbiorowego na obszarze związku - tłumaczy przedstawiciel łódzkiego magistratu. Jak dodaje, ustawodawca przewidział możliwość finansowania działań związku z budżetu centralnego.

- Czekamy na przepisy wykonawcze ustawy. Jednak już teraz zaczęła działać powołana w grudniu grupa robocza, zrzeszająca szefów wybranych jednostek samorządu terytorialnego z terenu Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego, która ma zająć się wypracowaniem optymalnych rozwiązań w zakresie powołania związku - informuje ponadto G. Gawlik, dodając, że UMŁ czeka także na spotkanie w tej sprawie z wojewodą.

Przedstawiciele władz Pabianic, Konstantynowa, Lutomierska, Zgierza oraz Ozorkowa nie odpowiedzieli jeszcze na pytania "Transportu Publicznego" w tej sprawie.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódzki tramwaj podmiejski – system, który nie mieści się w prawie

Felietony i komentarze

Łódzki tramwaj podmiejski – system, który nie mieści się w prawie

Kasper Fiszer 15 lutego 2016

Co z tramwajami podmiejskimi? Samorządy chcą ich zachowania

Prawo & Finanse

Co z tramwajami podmiejskimi? Samorządy chcą ich zachowania

Roman Czubiński 11 lutego 2016

Łódź: Powstaje studium wykonalności dla tramwaju metropolitalnego

Prawo & Finanse

Łódź: Powstaje studium wykonalności dla tramwaju metropolitalnego

Roman Czubiński 24 lipca 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5