Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Adamczyk: Musimy znaleźć konsensus dotyczący Ustawy ptz

Dalej Wstecz
Autor:

Michał Szymajda

Data publikacji:
2018-05-30 12:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Adamczyk: Musimy znaleźć konsensus dotyczący Ustawy ptz
Fot. Michał SzymajdaLokalny autobus na Pomorzu
Podczas konferencji prasowej, na której PKP Intercity podpisało umowę z Newagiem, dotyczącą dostawy 20 lokomotyw elektrycznych, w ogniu pytań znalazł się obecny na niej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Duża część pytań dotyczyła opóźnienia we wprowadzeniu nowelizacji Ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.

Tego samego dnia w Centrum Prasowym PAP odbywała się konferencja prasowa poświęcona upadkowi lokalnych przewoźników. Najnowsze informacje wskazują na to, że od czerwca lokalne autobusy nie pojadą na sporych połaciach Mazowsza i województwa rzeszowskiego, co pogorszy jeszcze sytuację, która już jest dramatyczna. Jakub Majewski z Fundacji Prokolej wskazywał, że dostępu do transportu lokalnego w Polsce nie ma już ponad 20% sołectw (obszerną relację z konferencji publikujemy tutaj).

Tymczasem samorządowcy skarżą się na brak narzędzi (i pieniędzy), dzięki którym mogliby dofinansować istniejące jeszcze w regionie połączenia autobusowe. Ma w tym pomóc nowelizacja Ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Projekt jest jednak mocno krytykowany i wydaje się, że w obecnej postaci sytuacja z dostępnością transportu na prowincji wcale się nie poprawi. Z wypowiedzi ministra Adamczyka widać, że resort skłonny jest do dyskusji nad taką formą noweli, która zadowoli większe grono jej beneficjentów, a nie tylko przewoźników-lobbystów, którzy wpłynęli na obecny kształt proponowanej nowelizacji.

– Mam nadzieję, że niebawem znajdziemy konsensus w sprawie Ustawy ptz. Mamy do czynienia z dwojakim postrzeganiem tego problemu dotyczącym nowelizacji. Z jednej strony samorządy upominają się o ustawę, która pozwoli w sposób bardziej pełny pokryć zapotrzebowanie na transport zbiorowy. Z drugiej strony są przewoźnicy dzisiaj już działający na rynku, którzy w ustawie widzą niebezpieczeństwa dla siebie, bo zakres linii będzie podlegał weryfikacji – mówił Andrzej Adamczyk. Dodał, że znalezienie konsensusu jest obecnie pilnym celem ministerstwa.

– Musimy znaleźć konsensus, bo nie chcemy budować kolejnych pól konfliktu. Za tym idzie też interes pasażerów, zwłaszcza tych, którzy dzisiaj nie mają dostępu do transportu zbiorowego – powiedział dość ogólnie. Dziennikarze nie otrzymali niestety z ust ministra informacji na temat możliwego terminu wprowadzenia zmian. Niestety, dla wielu PKS i przewoźników regionalnych może być już za późno...

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Transport w regionach – umożliwić, potem wymagać

Felietony i komentarze

Transport w regionach – umożliwić, potem wymagać

Dominik Wójcik 07 maja 2018

Prezes Mobilisu: Zamykamy PKS-y i tak dość późno

Komunikacja

Prezes Mobilisu: Zamykamy PKS-y i tak dość późno

Jakub Dybalski 28 kwietnia 2018

Nowelizacja PTZ – Finansowanie skrośne to błąd

Felietony i komentarze

Nowelizacja PTZ – Finansowanie skrośne to błąd

Marcin Gromadzki 11 kwietnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5