Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Adamczyk: 800 mln zł na przywracanie połączeń autobusowych

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
13-03-2019
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
TP

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Adamczyk: 800 mln zł na przywracanie połączeń autobusowych
Fot. MJ
Rząd zamierza przeznaczyć 800 mln zł na dofinansowanie deficytu w przewozach autobusowych. Środki na ten cel mają być przekazywane w formie dopłat do wozokilometra. Odpowiednia ustawa ma wejść w życie w drugiej połowie maja, a jej skutki powinny być odczuwalne niedługo później.

Takie informacje, podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim, przekazał dziś w Płońsku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Jak poinformował minister, projekt ustawy o funduszu rozwoju połączeń autobusowych trafił do konsultacji społecznych.

Maksymalnie 1 zł do wozokilometra  

Zgodnie z założeniami, w tym roku, podobnie jak i w następnych latach, na wsparcie deficytowych połączeń autobusowych rząd zamierza przeznaczyć 800 mln zł. Pieniądze mają być przekazywane samorządom w postaci dopłaty do wozokilometra. Dotacja ma wynieść maksymalnie 1 zł na jeden wozokilometr.

Podane dziś informacje różnią się od tych podanych w opublikowanym wcześniej projekcie ustawy, w którym zapisano maksymalne dopłaty na poziomie 80 groszy do wozokilometra. Z kolei w czwartek dyrektor Departamentu Prawnego w Ministerstwie Infrastruktury mówił o kwocie nie 800 mln, a 500 mln zł na odbudowę połączeń autobusowych w powiatach.

Jak podkreślali dziś przedstawiciele rządu, warunkiem powodzenia programu jest ścisła współpraca z samorządami gminnymi, powiatowymi, a także urzędami marszałkowskimi – tak, by można było planować połączenia w skali ponadpowiatowej. Resort infrastruktury zakłada, że samorządy dołożą do programu przywracania PKS-ów ok. 30 proc. – Nie wykluczamy, że ta kwota ulegnie zmniejszeniu – zaznaczył Andrzej Adamczyk, podkreślając, że istotne będą tu uwagi zebrane w trakcie konsultacji projektu regulacji.

Sama ustawa, jak liczy strona rządowa, miałaby wejść w życie w drugiej połowie maja. Zaraz potem samorządy mogłyby podpisywać umowy z przedsiębiorcami, którzy zapewnią dojazd do małych miast i wsi. – Wójtowie, burmistrzowie, starostowie będą mogli podpisywać umowy bez przetargu – zapowiedział minister infrastruktury. To ma pozwolić na uzyskanie efektu w krótszej perspektywie czasowej, już od drugiej połowy roku. 

Z budżetu centralnego dofinansowywane mają być zarówno nowe połączenia, jak i te deficytowe trasy, do których już dziś dopłacają samorządy z własnych środków.  

Wspólny bilet kolejowo-autobusowy?

Podczas prezentowania programu zwracano uwagę, że to działania spójne z dofinansowywaniem poprawy stanu dróg lokalnych w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Premier Mateusz Morawiecki, w swoich słowach poszedł jeszcze dalej. – Powoli, we współpracy, z powiatami, gminami, urzędami marszałkowskimi będziemy przywracać połączenia na mapę Polski. Docelowo wszystko ma być powiązane logiczną siecią połączeń, razem z połączeniami PKP. Marzy mi się jeden wspólny bilet, nie tylko jak teraz jest już coraz częściej dostępny bilet kolejowy, ale na połączenia komunikacyjne razem z PKS-ami – powiedział Morawiecki.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5