Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Furgalski o GITD i Warszawie: Potrzebne przepisy, które ułatwią kontrole w transporcie

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2020-12-02 16:02
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Furgalski o GITD i Warszawie: Potrzebne przepisy, które ułatwią kontrole w transporcie
fot. MS
Główny Inspektor Transportu Drogowego zarzuca warszawskiemu ZTM-owi brak właściwego nadzoru nad komunikacją. Główne zastrzeżenia dotyczą przekroczenia norm czasu pracy. Organizator odpowiada: mamy związane ręce. – Nie byłoby dobrze gdyby ten temat stał się kolejną polityczną przepychanką. Oczekuję, że w najbliższych tygodniach światło dzienne ujrzy projekt zmian ustawowych odpowiadający na potrzeby sprawnego funkcjonowanie komunikacji, o które środowisko dopomina się od lat – komentuje Adrian Furgalski, prezes ZDG TOR.

GITD poinformował dziś o wynikach kontroli czterech stołecznych przewoźników. Na 5 tys. kierowców wyliczono blisko 270 pracowników zatrudnionych więcej niż u jednego pracodawcy. Z tego 69 naruszało przepisy o normach czasu pracy. Inspekcja wyniki nazwała "zatrważającymi". Zarząd Transportu Miejskiego, któremu GITD zarzuca brak właściwego nadzoru, odpowiada, że nie dysponuje w ogóle narzędziami prawnymi, umożliwiającymi takie kontrole.

– Nie byłoby dobrze gdyby ten temat stał się kolejną polityczną przepychanką między rządem a samorządem warszawskim. Nie należy też stwarzać medialnego wrażenia, że podróż komunikacją stanowi jakieś niewyobrażalne ryzyko i niebezpieczeństwo – komentuje Adrian Furgalski, prezes zarządu ZDG TOR.

Jak wskazuje, o bezpieczeństwie świadczą statystyki. – Mieliśmy rzeczywiście kilka złych zdarzeń w bliskiej odległości czasowej od siebie, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę, że chociażby w październiku autobusy wykonały ok. 780 tys. kursów, a w ciągu całego 2019 roku przewiozły bezpiecznie 600 mln pasażerów, to są to najlepsze fakty broniące tezę o jakości komunikacji warszawskiej – mówi Furgalski.

Zdaniem Adriana Furgalskiego potrzebne są ramy prawne, które umożliwią i ułatwią organizatorowi i przewoźnikowi lepsze kontrolowanie pracowników. Wystarczy wspomnieć, że np. zdaniem prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w aktualnym stanie prawnym pracodawcy nie powinni samodzielnie kontrolować pracowników na obecność alkoholu, nie wspominając o narkotykach.

– Rząd powinien jak najszybciej przygotować pakiet rozwiązań, bez których organizatorzy transportu czy sami przewoźnicy mają często związane ręce. Od kilku lat apelujemy o ustawowe uregulowanie możliwości badania kierowców na obecność alkoholu. I nic. Cisza. Przewoźnicy nie mają także możliwości uzyskania informacji, czy kierowca nie stracił właśnie prawa jazdy albo czy nie ma na koncie szeregu wykroczeń związanych z przekraczanie prędkości. Kontroli krzyżowej pozwalającej sprawdzić czy nie dochodzi do nadużyć związanych z czasem pracy też przecież organizator nie ma prawa przeprowadzać. Oczekuję zatem, że w najbliższych tygodniach światło dzienne ujrzy projekt zmian ustawowych odpowiadający na potrzeby sprawnego funkcjonowanie komunikacji, o które środowisko dopomina się od lat – podsumowuje Adrian Furgalski.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Niderlandy: Będzie 30 km/h w terenie zabudowanym? W Polsce bez zmian…

Prawo & Finanse

Niderlandy: Będzie 30 km/h w terenie zabudowanym? W Polsce bez zmian…

Łukasz Malinowski 30 października 2020

Furgalski wśród najbardziej wpływowych osób w gospodarce

Prawo & Finanse

Furgalski wśród najbardziej wpływowych osób w gospodarce

Redakcja 28 września 2020

PLL LOT: Brak porozumienia ze związkiem. Co dalej?

Prawo & Finanse

PLL LOT: Brak porozumienia ze związkiem. Co dalej?

simetra 28 czerwca 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5