Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Prawo & Finanse

5 mld zł środków UE dla PLK, Warszawy, Krakowa, Poznania, Bydgoszczy, Jaworzna i Gliwic

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2017-10-03 12:58
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

5 mld zł środków UE dla PLK, Warszawy, Krakowa, Poznania, Bydgoszczy, Jaworzna i Gliwic
fot. Martyn Janduła
Dziś Centrum Unijnych Projektów Transportowych zawarło kolejne umowy na dofinansowanie 14 projektów transportowych. Środki na rozwój komunikacji szynowej otrzymają Warszawa, Kraków, Bydgoszcz, Poznań. Gliwice i Jaworzno sfinansują zakup taboru, a PKP PLK – budowę tunelu średnicowego w Łodzi oraz prace na linii nr 289.

Dzisiaj (3 października) w Ministerstwie Rozwoju odbyła się kolejna uroczystość podpisania umów o dofinansowaniu unijnym. W sumie zawarto kontakty dla 14 projektów transportowych o wartości ok. 8,8 mln zł. Do beneficjentów trafi blisko 5 mld zł.

Najwięcej środków trafi do Warszawy, która dzięki nim zrealizuje cztery projekty. Dofinansowano m.in. budowę metra na Bemowo i Bródno (odcinki 2+3) wraz z zakupem taboru. Wartość projektu to 3,565 mld zł przy dofinansowaniu 1,952 mld zł. Kolejne przedsięwzięcie to przebudowa kilometrowego odcinka ul. Wał Miedzeszyński od ronda z Traktem Lubelskim do węzła z planowaną trasą ekspresową S2. Wartość projektu to 82 mln zł, a dofinansowanie to 40 mln zł. Dwa projekty zrealizują też Tramwaje Warszawskie. Jednym z nich jest budowa tramwaju do Wilanowa wraz z zakupem taboru oraz zajezdnią na Annopolu. Wartość projektu to 1,190 mld zł, a dofinansowanie to 555 mln zł. Kolejne przedsięwzięcie to budowa trasy tramwajowej na Gocław wraz z zakupem taboru. Wartość projektu to 396 mln zł, a dofinansowanie to 62 mln zł. Więcej o tych projektach piszemy tutaj.

Spore projekty zrealizują też PKP PLK. Największy z nich to budowa tunelu średnicowego w Łodzi wraz z dwoma podziemnymi przystankami i przebudową układu torowego w ramach udrożnienia całego węzła kolejowego. Niedawno wybrano wykonawcę dla tej inwestycji. Wartość projektu to 2,355 mld zł, a dofinansowanie sięga kwoty 1,628 mld zł. Kolejny projekt to prace na linii kolejowej nr 289 na odcinku Legnica – Rudna Gwizdanów, gdzie ma wrócić ruch pociągów. W sumie przebudowa obejmie ok. 39 km linii. Planowana jest m.in. budowa nowego przystanku Lubin Stadion, modernizacja 11 peronów i budowa 1 peronu, rehabilitacja 18 wiaduktów. Wartość projektu to 243 mln zł, a dofinansowanie to 122 mln zł.

Kraków otrzymał środki na dwa projekty. Jednym z nich jest budowa linii tramwajowej od os. Krowodrza Górka do Górki Narodowej wraz z budową dwupoziomowego skrzyżowania w ciągu ul. Opolskiej. Niedawno podpisano umowę na realizację. Termin realizacji określono na 2020 r. Wartość projektu to 379 mln zł, a dofinansowanie to 151 mln zł. Kolejna inwestycja to modernizacja torowisk tramwajowych na ul. Basztowej, na ul. Zwierzynieckiej i ul. Kościuszki, na ul. Krakowskiej, na al. Solidarności, na ul. Starowiślnej, w ciągu ulic Królewska, Podchorążych, Bronowicka, a także układu torowego w węźle rozjazdów Ronda Kocmyrzowskiego. Czas realizacji to 2021 r. Wartość projektu to 140 mln zł, a dofinansowanie to 76 mln zł.

Bydgoszcz zrealizuje dwa projekty tramwajowe. Jednym z nich jest budowa łącznika tramwajowego między Fordońską a Toruńską wraz z budową mostu i rozbudową infrastruktury drogowej. Jak informuje Urząd Miasta, obecnie trwają zaawansowane prace nad projektem budowlanym nowych mostów. Zakłada on powstanie dwóch konstrukcji o długości około 240 metrów. Jedna dedykowana będzie tramwajom, a na kolejnej wytyczona zostanie druga jezdnia w stronę ul. Fordońskiej. Torowisko, które znajdzie się między jezdniami, pozwoli znacznie lepiej skomunikować Fordon i Bartodzieje z dzielnicami położonymi na tzw. górnym tarasie Bydgoszczy (m.in. Kapuściska, Wyżyny, Wzgórze Wolności). Częścią projektu jest też nowy most drogowy po stronie wschodniej z dwoma pasami ruchu. Termin realizacji to 2021 r. Wartość inwestycji to 81 mln zł, a dofinansowanie sięga kwoty 48 mln zł. Mniejszy projekt zakłada przebudowę torowiska tramwajowego w ciągu Toruńskiej na odcinku od ronda Toruńskiego do Spokojnej i od zajezdni tramwajowej do ul. Spadzistej, wraz z pętlą Stomil i zjazdami do zajezdni. Termin realizacji to 2020 r. Wartość projektu to 44 mln zł, a dofinansowanie wynosi 27 mln zł.

Poznań otrzymał 27 mln zł na przebudowę torowisk tramwajowych w ulicach Wierzbięcice i 28 Czerwca 1956 r. na odcinku od skrzyżowania z Królowej Jadwigi, Matyi i Ratajczaka do skrzyżowania z Kilińskiego i Krzyżową wraz z przebudową węzła rozjazdowego u zbiegu ulic Górna Wilda, Wierzbięcice i 28 Czerwca 1956 r. Łączna długość toru podwójnego objętego pracami to 1,42 km. Termin realizacji to 2022 r. Wartość projektu to 63 mln zł. Gliwice zakupią 36 autobusów i wybudują plac parkingowy. Termin realizacji to 2018 r. Wartość projektu to 51 mln zł, a dofinansowanie to 29 mln. Jaworzno zrealizuje projekt zakupu elektrycznego taboru autobusowego wraz z systemem inteligentnego zarządzania flotą pojazdów. Zakres projektu obejmuje zakup 20 elektrobusów, rozbudowę stacji szybkiego ładowania 190 kW, stacji transformatorowej przy Krakowskiej Pętli oraz montaż ładowarek plug-in 80-90 kW. Termin realizacji to 2020 r. Wartość projektu to 49 mln zł, a dofinansowanie sięga kwoty 31 mln zł. Ostatni projekt z dofinansowaniem zrealizuje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej. To IV etap usprawnienia systemu ratownictwa na drogach. Projekt obejmuje dostawę m.in. specjalistycznego sprzętu i samochodów ratowniczych (samochody dowodzenia i łączności, ciężkie samochody ratownictwa technicznego do usuwania skutków kolizji drogowych, ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze, zestawów hydraulicznych narzędzi ratowniczych o zwiększonym potencjale do ratownictwa drogowego i zestawów do oświetlenia terenu akcji z agregatem prądotwórczym).

W sumie, jak informuje Ministerstwo Rozwoju, zawarto już 35 umów o wartości ponad 13 mld zł, w tym prawie 7 mld zł to dofinansowanie UE (to prawie 68% alokacji POIŚ na transport miejski). Jeżeli chodzi o miejskie inwestycje drogowe, dotychczas zawarto 32 umowy na kwotę ponad 39 mld zł. Ok. 19,4 mld zł to dofinansowanie UE, czyli 59% budżetu programu na drogi. Natomiast w sumie w sektorze kolejowym zawarto 24 umowy na kwotę blisko 13,7 mld zł – prawie 9 mld zł to dotacja unijna (44,1% alokacje na kolej w programie).

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa ze środkami na metro i tramwaje do Wilanowa i na Gocław

Prawo & Finanse

Warszawa ze środkami na metro i tramwaje do Wilanowa i na Gocław

Witold Urbanowicz 03 października 2017

Zakopane ma już środki unijne na przebudowę dworca

Przestrzeń

Zakopane ma już środki unijne na przebudowę dworca

Redakcja 12 września 2017

1,5 mld zł na tramwaje, torowiska, autobusy i trolejbusy

Komunikacja

1,5 mld zł na tramwaje, torowiska, autobusy i trolejbusy

jd/inf. pras. 03 sierpnia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5