Partnerzy serwisu:
Komunikacja

40 lat temu w Warszawie wyjechał pierwszy Ikarus

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2018-12-14 16:18
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

40 lat temu w Warszawie wyjechał pierwszy Ikarus
fot. Paul167, lic. CC BY-SA 2.5 Wikimedia commons
Dokładnie 40 lat temu na ulice stolicy wyjechał Ikarus 280, który uchodzi za najbardziej kultowy autobus w historii warszawskiej komunikacji miejskiej. Pasażerów woził przez 35 lat.

Węgierski autobus Ikarus 280 zasłużył na miano najbardziej kultowego pojazdu stołecznej komunikacji. Jak przypominają Miejskie Zakłady Autobusowe, w 1978 r. pojemne i niezawodne autobusy pomogły przetrwać mieszkańcom zimę stulecia, a później trudne lata transformacji ustrojowej. Do 1981 r. Węgrzy dostarczyli do Warszawy 900 sztuk tego modelu. Więcej o historii pisaliśmy tutaj.

– Warszawa stała się potem reklamą dla Ikarusów w innych miastach. Zyskaliśmy świetne „referencje” podczas wspomnianej zimy. A z zagranicy kupowano wtedy tylko przegubowce, bo krótsze autobusy produkowano w Polsce na licencji. Politycznie łatwiej było „przepchnąć” zakup długiego ikarusa. Więc od 1981 r. nasze autobusy, poza Warszawą, trafiały do Szczecina, Poznania, Wrocławia, Łodzi, Krakowa. W 1982 r. nie zbilansowały się kontyngenty między NRD, Polską i Węgrami. Wymyślono, by w ramach „bratniej pomocy”, bo Polska w czasach stanu wojennego była bojkotowana gospodarczo przez kraje Zachodu, węgierskie autobusy przeznaczone dla NRD trafiły do Polski. Przyjechało ich 1,7 tys. nadprogramowo. Wtedy Ikarusy opanowały nie tylko Warszawę, ale wszystkie duże miasta – wspominał Laszlo Rakasz, wieloletni przedstawiciel węgierskiej firmy w Polsce.

Warszawiaków Ikarusy woziły przez 35 lat. Po raz ostatni w ruchu liniowym pod koniec 2013 r. Od tamtej pory pojawiają się okazjonalnie jako pojazdy historyczne, zabytkowe.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Ikona warszawskiej komunikacji – Ikarus

Komunikacja

Ikona warszawskiej komunikacji – Ikarus

Włodzimierz Winek 03 maja 2017

We wrześniu MPK Łódź pożegna Ikarusy

Komunikacja

We wrześniu MPK Łódź pożegna Ikarusy

Roman Czubiński 10 września 2015

Łódź: Schyłek ery Ikarusów

Komunikacja

Łódź: Schyłek ery Ikarusów

Roman Czubiński 17 listopada 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5