Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

10 miast z unijnym dofinansowaniem na 190 elektrobusów

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2020-01-30 10:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

10 miast z unijnym dofinansowaniem na 190 elektrobusów
Fot. ZTM Warszawa
W czwartek (30 stycznia) podpisano kolejne 10 umów na unijne dofinansowanie projektów transportu miejskiego. Dzięki wsparciu z unijnych funduszy w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko zakupionych zostanie 190 nowych autobusów elektrycznych, które wyjadą na ulice dużych miast takich jak Kraków, Poznań, Gdynia, ale również mniejszych - Radomia, czy nawet Piły i Malborka. W uroczystości wzięli udział minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz przedstawiciele samorządów miast beneficjentów.

– Władze miast coraz większą wagę przywiązują do poprawy jakości życia mieszkańców. Ekologiczna i przyjazna komunikacja miejska powoli staje się standardem. Dzięki finansowaniu unijnemu w polskich miastach pojawi się kolejne 190 nowych autobusów elektrycznych. Pasażerowie ucieszą się z udogodnień, a my wszyscy z czystszego powietrza – powiedziała minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Projekty na zakup nowych autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą ładowania są wybierane w trybie konkursowym. Gdynia, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Kędzierzyn-Koźle, Kraków, Malbork, Opole, Poznań, Piła, Radom, Sosnowiec, Szczecin i Zielona Góra to aglomeracje, w których transport miejski zasilą autobusy elektryczne zakupione z unijnym wsparciem.

Łączna wartość projektów dofinansowanych w ramach konkursu to ponad 668 mln zł, w tym dofinansowanie UE z programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) wynosi 460 mln zł.

Projekty wybrane w trybie konkursowym są uzupełnieniem realizowanych już inwestycji pozakonkursowych, dla których podpisano umowy o dofinansowanie o łącznej wartości ponad 1,3 mld zł i dofinansowaniu UE 711 mln zł. W ramach tych umów planowany jest zakup 215 szt. autobusów elektrycznych, które będą jeździły w Katowicach, Jaworznie, Tychach, Warszawie, Zielonej Górze i Toruniu. Pierwsze autobusy zostały już dostarczone do Zielonej Góry i Katowic. Podpisane zostały również umowy w Warszawie i Tychach – autobusy wyjadą na ulice w połowie 2020 r.

Łącznie dzięki dofinansowaniu POIiŚ zakupionych zostanie ponad 400 szt. autobusów elektrycznych dla 18 miast w Polsce.

– Tabor dofinansowany w ramach POIiŚ jest dostępny dla osób o szczególnych potrzebach – o ograniczonych możliwościach poruszania się czy z dysfunkcją wzroku – dodała minister. Autobusy wyposażone będą między innymi w rampy dla wózków, głosowy i wizualny system zapowiedzi przystanków. Wewnątrz autobusów przewidziana jest wydzielona przestrzeń dla osób poruszających się na wózkach i dla wózków dziecięcych. Poręcze, uchwyty i przyciski będą wykonane w kontrastowych barwach.

Transport publiczny jest trzecim pod względem wielkości sektorem (po drogowym i kolejowym) o największym przyznanym przez Komisję Europejską wsparciu. Dotychczas podpisanych zostało 49 umów o dofinansowanie o łącznej wartości całkowitej 17,6 mld zł, w tym dofinansowanie UE stanowi 8,9 mld zł. Po zawarciu wszystkich umów dla projektów wyłonionych w konkursie w ramach sektora transportu miejskiego podpisanych będzie 60 umów o łącznej wartości całkowitej 18,24 mld zł i dofinansowaniu UE 9,4 mld zł (co stanowi 95 proc. dostępnych środków dla sektora transportu miejskiego).

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Jutro początek remontu skrzyżowania al. Politechniki

Komunikacja

Łódź: Jutro początek remontu skrzyżowania al. Politechniki

Roman Czubiński 31 stycznia 2020

Irlandia. ADL z ramową umową na dostawę 600 piętrusów

Komunikacja

Irlandia. ADL z ramową umową na dostawę 600 piętrusów

Jakub Dybalski 31 stycznia 2020

Porty regionalne chcą wsparcia unijnego w infrastrukturę

Komunikacja

Porty regionalne chcą wsparcia unijnego w infrastrukturę

Aleksander Domański 02 września 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5