Partnerzy serwisu:

ZTM Warszawa: Biletomat na stacji Łódź Kaliska do przestawienia?

Kasper Fiszer 18.08.2018

ZTM Warszawa: Biletomat na stacji Łódź Kaliska do przestawienia?
Biletomat na dworcu Łódź KaliskaFot. Kasper Fiszer
Warszawski ZTM zwrócił się do Mennicy Polskiej z prośbą o przeanalizowanie możliwości relokacji biletomatu stojącego na dworcu Łódź Kaliska. Z tej stacji nie odjeżdża obecnie żaden pociąg jadący w kierunku Warszawy, tymczasem podobnej maszyny nie ma w holu kasowym Łodzi Fabrycznej. Automat biletowy stał tam od kwietnia 2011 r. do momentu zamknięcia starego dworca naziemnego.
Od wielu lat bilety stołecznej komunikacji miejskiej można kupować także w Łodzi. To uzasadnione, bo wielu łodzian dojeżdża do Warszawy do pracy, a możliwość doładowania swojej karty elektronicznej czy zakupienia biletu jednorazowego jeszcze w Łodzi pozwala często zaoszczędzić czas. Pierwsze dwa automaty biletowe stanęły w 2011 r. na starym dworcu Łódź Fabryczna. Nie wróciły tam jednak po przeniesieniu stacji pod ziemię.

Automat należy do zewnętrznej firmy, która decyduje o lokalizacji

W okresie zamknięcia Fabrycznej, kiedy pociągi kierowano objazdem na inne stacje, jeden biletomat został ustawiony w hali kas na dworcu Łódź Kaliska. Od dłuższego czasu nie odjeżdża stamtąd jednak ani jeden pociąg bezpośredni do Warszawy. Tymczasem maszyna, której użyteczność jest obecnie bliska zeru, wciąż działa.

Bezpośredniego wpływu na sytuację nie ma przy tym organizator stołecznej komunikacji miejskiej. – Warto zaznaczyć, iż automaty biletowe nie należą do Zarządu Transportu Miejskiego, lecz do firm, które na mocy zawartych umów prowadzą sprzedaż biletów i rozliczają się z ZTM – tłumaczy Michał Grobelny, specjalista ds. kontaktów z mediami w Zarządzie Transportu Miejskiego w Warszawie. W związku z tym utrzymywanie – najprawdopodobniej – niemal niewykorzystywanego automatu nie przynosi miastu strat.

Koszty funkcjonowania maszyny nie obciążają ZTM

– Wszelkie koszty związane z uruchomieniem automatów biletowych, w tym m.in. koszt podłączenia do sieci energetycznej, a także bieżącej eksploatacji (koszty serwisu), spoczywają na operatorze urządzeń – podkreśla bowiem nasz rozmówca. Wskazuje też, że właścicielem tej konkretnej maszyny jest Mennica Polska. ZTM dostrzega jednak najwyraźniej pewien brak potencjału sprzedażowego na Dworcu Kaliskim.

– Zwróciliśmy się do operatora z prośbą o rozważenie możliwości relokacji urządzenia – powiedział nam bowiem przedstawiciel ZTM. Co ciekawe, jeśli Mennica Polska zdecyduje się na przeniesienie biletomatu, na dworcu Łódź Kaliska nie będzie już żadnego automatu biletowego. Obecnie nie są tam bowiem sprzedawane w tej formie bilety łódzkiej komunikacji miejskiej.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Warszawski ZTM
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony