Partnerzy serwisu:

ZTM Rzeszów planuje kolejne zakupy autobusów elektrycznych

Jakub Rösler 07.12.2021

ZTM Rzeszów planuje kolejne zakupy autobusów elektrycznych
fot. fb MPK Rzeszów
Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie ogłosił ostatnio przetarg na dostawę minimum 20 nowych autobusów miejskich w różnych konfiguracjach. Teraz zapowiada chęć zakupu kolejnych nowych pojazdów, tym razem tylko elektrycznych. ZTM nie planuje ograniczeń w rozkładzie jazdy spowodowanych rosnącymi cenami surowców, mimo tego, iż szczególnie ceny gazu wzrosły o ponad 200% w stosunku do zeszłego roku.
W Rzeszowie pojawią się nowe autobusy. Tamtejszy ZTM ogłosił ostatnio duży przetarg na zakup minimum 20 pojazdów, zarówno gazowych jak i elektrycznych. Jak informuje nas Żaneta Karbowska z Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie, zakup ten jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Karbowska dodaje, iż ZTM chce także pozyskać kolejne autobusy elektryczne dzięki dofinansowaniu z tego samego programu. Mowa o sześciu 8 lub 9-metrowych autobusach.

Rzeszowska flota autobusowa jest w dużej części zbudowana z autobusów gazowych. Właśnie takich pojazdów w głównej mierze dotyczy nowy przetarg. Do tej pory autobusy gazowe były wyjątkowo tanimi w eksploatacji, jednak rosnące ceny gazu diametralnie zmieniły sytuację.

– Jeszcze w 2020 r. koszty paliw/energii niezbędnych do zasilania autobusów w MPK Rzeszów kształtowały się na poziomie: ON – 1,36 zł/km; E – 1.16 zł/km; CNG – 1,10 zł/km. Począwszy od września br. z miesiąca na miesiąc możemy zaobserwować stały wzrost cen na rynku paliw/energii. Potwierdzić to mogą wartości w październiku 2021 r. na poziomie: ON – 1,95 zł/km; E – 1,12 zł/km; CNG – 2,58 zł/km, natomiast już w listopadzie 2021 r. ceny te wypadły następująco: ON – 1,94 zł/km; E – 1,28 zł/km; CNG – 3,50 zł/km. Jak widać, koszt obsługi poszczególnych asortymentów autobusów w ostatnim czasie uległ znaczącej zmianie – informuje nas Żaneta Karbowska.

Karbowska dodaje też, iż zgodnie z poziomem cen paliw ZTM będzie analizował zmianę charakterystyki zamawianych autobusów, tak aby nowe pojazdy były jak najbardziej ekonomiczne w trakcie swojej eksploatacji.

– Reagując na pogarszające się w ostatnim czasie warunki ruchu drogowego na ulicach miasta, Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie prowadzi obecnie działania mające na celu weryfikację zasadności obowiązujących czasów przejazdu autobusów, czego efektem będzie ewentualne ich wydłużenie między poszczególnymi przystankami, co przyczyni się do poprawy punktualności kursowania. Pomimo rosnących cen gazu i prądu, ZTM nie planuje ograniczenia oferty przewozowej, a jedynie optymalizację układu linii komunikacyjnych oraz rozkładów jazdy poprzez utworzenie nowej siatki połączeń, a także opracowuje analizę możliwości wprowadzenia nowych rozwiązań upłynniających ruch komunikacji publicznej w mieście – kończy pracowniczka ZTM.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Autobusy elektryczne
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony