Partnerzy serwisu:

Zmiany w Karcie Warszawiaka dla wszystkich posiadaczy

Witold Urbanowicz 16.02.2016

Zmiany w Karcie Warszawiaka dla wszystkich posiadaczy
Fot. ZTM Warszawa
Wszyscy posiadacze hologramów poświadczających prawo do tańszych przejazdów w ramach Karty Warszawiaka i Młodego Warszawiaka do końca wrześnie będą musieli na nowo potwierdzić swoje uprawnienia. Będzie można tego dokonać w biletomacie, gdyż teraz uprawnienia będą zapisywane w postaci e-hologramu wgrywanego na kartę. ZTM zapowiada jednocześnie wyrywkową weryfikację uprawnionych pasażerów.
3 października 2013 r. wystartowała tzw. Karta Warszawiaka, która umożliwia osobom mieszkającym i płacącym w Warszawie kupno tańszych biletów długookresowych. O uprawnieniach informuje specjalna naklejka na karcie. Do wczoraj (15 lutego) wydano ponad 510 tys. specjalnych hologramów.

Teraz jednak, zgonie z pierwotnymi zapowiedziami, pojawią się nowe rozwiązania w zakresie poświadczania prawa do ulgowego przejazdu zgodnie z Kartą Warszawiaka i Młodego Warszawiaka. – Zgodnie z uchwałą wprowadzamy elektroniczny zapis na karcie w postaci e-hologramu – mówi Grzegorz Dziemieszczyk, dyrektor pionu handlowego w warszawskim ZTM-ie.

Obecne hologramy, jak i te wydawane obecnie, ważne są do końca września tego roku, dlatego nie należy ich usuwać z posiadanych kart. Wszyscy pasażerowie, dysponujące już hologramem, będą musieli do końca września tego roku na nowo poświadczyć swoje uprawnienia do ulgi. Będzie można tego dokonać od 17 lutego w biletomatach stacjonarnych, a także tych, które znajdują się w autobusach MZA (dostawcą jest Mera) oraz w punktach obsługi pasażera i wydziałach obsługi mieszkańców. Usługa nie będzie jednak dostępna w biletomatach ZTM-u na II linii metra, gdyż te znajdują się na gwarancji i nie można zmieniać oprogramowania.

W biletomatach pasażerowie po wybraniu opcji e-hologramu będą oświadczać, że mają stosowne uprawnienia, dalej spełniają wymagania i zgadzają się na przetwarzanie danych. Z tym zastrzeżeniem, że dane posiadaczy wydanych w tym roku naklejek będą wgrywane do systemu co 10-14 dni, więc nowi użytkownicy będą mogli poświadczyć swoje uprawnienia z opóźnieniem. E-hologram wydany w tym roku będzie ważny do 30 września 2017 r.

ZTM zapowiada weryfikację oświadczeń. – Musimy dbać o publiczne finanse, dlatego jest ścieżka do tego, by to kontrolować. Będziemy to robić wyrywkowo – mówi Wiesław Witek, dyrektor ZTM. Jak zapowiada, organizator będzie obserwować bazę użytkowników kart. System weryfikacji jest w trakcie opracowywania.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Warszawski ZTM
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony