Partnerzy serwisu:

Zmiana planów ws. dworca w Grudziądzu. Nie będzie burzony

Witold Urbanowicz 29.07.2020

Zmiana planów ws. dworca w Grudziądzu. Nie będzie burzony
fot. Kudak, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia common
Istniejący, modernistyczny dworzec kolejowy w Grudziądzu miał zostać zburzony i zastąpiony tzw. dworcem systemowym. Obiektem zainteresował się jednak konserwator zabytków. Teraz PKP SA zmienia plany: dworzec zostanie zmodernizowany. Niewykluczone, że część powierzchni dworca wynajmie samorząd.
Jak pisaliśmy, PKP SA planowały zburzyć istniejący dworzec kolejowy w Grudziądzu, który oddano do użytku w połowie lat 60. XX w. Jego miejsce miał zastąpić tzw. dworzec systemowy, który charakteryzuje się zuniformizowanym, powtarzalnym projektem i zarazem niewielką kubaturą.

Pod koniec stycznia tego roku PKP SA zawarły umowę z gdańską spółką Demiurg na przygotowanie dokumentacji przedprojektowej dla nowego dworca. W międzyczasie jednak działania na rzecz ochrony istniejącego dworca podjął konserwator zabytków. To powoduje, że dotychczasowe założenia przestają być aktualne. – W związku z marcowym postanowieniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z prace projektowe zostały wstrzymane. Mając na uwadze brak możliwości realizacji inwestycji na podstawie obowiązującej umowy, konieczne było rozwiązanie umowy z wykonawcą – informuje Aleksandra Rudzińska-Rdzanek z biura prasowego PKP SA. – Aktualnie Wojewódzki Konserwator Zabytków zbiera materiały dotycząc inwestycji. W połowie czerwca odbyły się oględziny dworca. Czekamy na decyzję ws. Wpisania obiektu do rejestrów zabytków – dodaje.

Obecny budynek ma zostać zmodernizowany. – W maju prezydent miasta Grudziądz wystąpił do PKP SA z deklaracją wynajmu powierzchni. W związku z tym jesteśmy otwarci na współpracę i planujemy podpisanie porozumienia z miastem Grudziądz oraz rozpoczęcie prac związanych z modernizacją dworca – informuje Rudzińska-Rdzanek.

Dotychczas opracowane materiały dotyczące realizacji programu funkcjonalno-użytkowego nie pójdą na marne i posłużą na etapie przygotowania do postępowania przetargowego na modernizację istniejącego budynku dworca. – Po podpisaniu porozumienia z miastem Grudziądz planujemy we wrześniu ogłosić przetarg na dokumentacje przetargową – mówi Aleksandra Rudzińska-Rdzanek.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony