Partnerzy serwisu:

Zielona Góra: Zmienią się nazwy przystanków kolejowych

Kasper Fiszer 16.08.2018

Zielona Góra: Zmienią się nazwy przystanków kolejowych
Przystanek Przylepfot. Kasper Fiszer
Zielonogórzanie doczekają się zmiany nazw przystanków kolejowych na zgodne z nowym podziałem administracyjnym obowiązującym od 2015 r. Człon „Zielona Góra” pojawi się więc przed dotychczasowymi nazwami Stary Kisielin i Przylep. Pod nową nazwą będzie też funkcjonować stacja Zielona Góra.
1 stycznia 2015 r. Zielona Góra została powiększona o obszar dawnej gminy Zielona Góra, stając się tym samym jednym z największych powierzchniowo miast zachodniej Polski – jest większa od Poznania i tylko nieco mniejsza od Wrocławia. Miasto pozostaje obecnie także szóstym pod względem powierzchni w skali całego kraju. Obszar 278 km kw. zamieszkuje obecnie ok. 138 tys. ludzi.

O zmianę nazw starało się powiększone miasto

Przed 2015 r. w Zielonej Górze funkcjonowała tylko jedna stacja kolejowa, nie było tam też mniejszych przystanków zlokalizowanych przy osiedlach. Wraz z rozszerzeniem się granic administracyjnych sytuacja ta uległa jednak zmianie: dwa z istniejących przystanków znalazły się na terenie powiększonej Zielonej Góry. Mowa tu o stacji Stary Kisielin na linii nr 273 Wrocław Główny – Szczecin Główny (5 km od stacji Zielona Góra w kierunku Wrocławia) oraz o przystanku (i posterunku odstępowym) Przylep (ten również leży przy tzw. Nadodrzance, ale 7 km od stacji Zielona Góra w kierunku Szczecina).

Niemal cztery lata po rozszerzeniu granic Zielonej Góry zmienić mają się nazwy wspomnianych przystanków. – Zmiana nazwy Stary Kisielin na Zielona Góra Stary Kisielin nastąpi na wniosek miasta Zielona Góra w związku ze zmianami administracyjnymi, tj. połączeniem miasta Zielona Góra z gminą Zielona Góra. W ramach tego połączenia nastąpi także zmiana nazwy przystanku Przylep na Zielona Góra Przylep – powiedział nam Zbigniew Wolny z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych.

Zielona Góra znów będzie Główna

– Planowany termin wprowadzenia zmian to grudzień 2018 r. – informuje nasz rozmówca. W nowym rocznym rozkładzie jazdy 2018/2019 powinny zatem zostać ujęte już wyłącznie nowe nazwy. Równocześnie z dodaniem członu „Zielona Góra” do nazw peryferyjnych przystanków zmieni się też nazwa najważniejszego zielonogórskiego dworca.

– Nastąpi również zmiana nazwy stacji Zielona Góra na Zielona Góra Główna – mówi bowiem przedstawiciel zarządcy infrastruktury. Co ciekawe, taką samą nazwę zielonogórska stacja nosiła już krótko po II wojnie światowej. Taką nazwę znajdziemy np. w rozkładzie jazdy na lato 1947 r. W rozkładzie jazdy na lato 1946 r. można znaleźć jeszcze wcześniejszą nazwę – Zielonagóra.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony