Partnerzy serwisu:

Ziębice: Komunikacja gminna kursuje w takcie... tygodniowym

Kasper Fiszer 16.06.2021

Ziębice: Komunikacja gminna kursuje w takcie... tygodniowym
Stacja kolejowa Ziębicefot. Yusek, domena publiczna, obr. kf
Gmina Ziębice uruchamia bezpłatne autobusy, które docierają do wszystkich miejscowości położonych na jej obszarze. Sęk w tym, że kursują one... raz w tygodniu. System składa się z pięciu linii, a każda z nich ma niemal identyczny – bardzo zaskakujący – rozkład jazdy.
Na naszych łamach często poruszamy tematykę wykluczenia transportowego i opisujemy sytuację mieszkańcw miejscowości, do których nie dociera transport zbiorowy. Niewątpliwie uruchamianie przez lokalne samorządy linii autobusowych (np. dofowanych z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych) zmniejsza skalę występowania zjawiska i pomaga wielu osobom w organizacji codziennego życia. Zdarza się jednak i tak, że choć gmina finansuje funkcjonowanie połączeń, ich rozkład jazdy nie umożliwia choćby dojazdów do pracy w standardowych godzinach, a podróże do lekarza czy urzędu nadal wiążą się ze sporymi komplikacjami.

Pięć linii jak... pięć dni roboczych

Tak jest np. w dolnośląskiej gminie Ziębice, której władze zdecydowały się na uruchomienie własnego systemu komunikacyjnego. Grafik połączeń jest jednak co najmniej zaskakujący. – Skomunikowane zostaną wszystkie miejscowości gminy – pisze o rozkładzie jazdy obowiązującym od 1 września 2020 r. na swojej stronie internetowej lokalny samorząd. Nie dodano jednak, że linie obsługiwane są tylko w dni robocze. I to tylko raz w tygodniu.

System działa bowiem następująco: autobusy obsługują pięć różnych tras, ale każdą z nich innego dnia. I tak w poniedziałki można pojechać do Niedźwiednika czy Dębowca, we wtorki – do Niedźwiedzia czy Starczówka, w środy – do Henrykowa czy Lipy, w czwartki – do Henrykowa czy Raczyc, zaś w piątki – do Wigańczyc czy Skalic. Mieszkańcy niektórych wsi mają to szczęście, że znalazły się one na trasie np. dwóch linii. Pozostali, jeśli z jakichś powodów nie mogą skorzystać z danego kursu, muszą czekać na następny cały tydzień. A jeśli akurat wypadnie święto – dwa tygodnie.

Odjazdy są rzadko, ale za to nie trzeba płacić za bilet

Na wszystkich liniach uruchomiona została jedna para kursów, przy czym trasy mają charakter okrężny. W większości przypadków kurs okołopołudniowy (wyjazd między 12:00 a 13:00) realizowany jest w kierunku przeciwnym niż kurs poranny. Urząd Gminy w Ziębicach nie odpowiedział nam na pytanie, dlaczego zdecydowano się na tak nietypowy model funkcjonowania komunikacji zbiorowej.

Czy ma on z punktu widzenia pasażera pewne zalety? Tak. Komunikacja jest bezpłatna – zapewnia samorząd. Trudno jednak uznać to za wystarczający argument, by np. zrezygnować z dojazdu własnym samochodem – zwłaszcza jeśli dojeżdżający pracuje w wymiarze innym niż dziesiąta część etatu. Nawet gdy raz w tygodniu uda mu się dotrzeć autobusem do miejsca pracy, nie będzie w niej mógł spędzić więcej niż ok. cztery godziny.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Bezpłatna komunikacja
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony