Partnerzy serwisu:

Zgierz: Wniosek ws. remontu tramwaju dużo później

Kasper Fiszer 01.06.2018

Zgierz: Wniosek ws. remontu tramwaju dużo później
Tramwaj linii 45 w ZgierzuFot. Kasper Fiszer
Urząd Miasta Zgierza zapowiada, że złoży wniosek o dofinansowanie planowanej inwestycji tramwajowej w nowym terminie, który wyznaczono na 9 lipca. Daje to szansę na remont odnogi do pl. Kilińskiego w Zgierzu. Nadal nie ma natomiast konkretnego scenariusza zdobycia funduszy na modernizację linii ozorkowskiej.
Po lutowym zawieszeniu komunikacji tramwajowej na łódzkich liniach 45 (do Zgierza) i 46 (do Ozorkowa) władze Zgierza bardzo szybko zapowiedziały rozpoczęcie remontu torowiska na pierwszej z wymienionych tras. Roboty miały objąć według planów odcinek od Helenówka na granicy z Łodzią do przystanku Kurak, na którym rozgałęziają się obie odnogi, a także od Kuraka do pętli Plac Kilińskiego. Kilka dni po wstrzymaniu przewozów podjęto prace demontażowe.

Wniosek o dofinansowanie na razie nie został złożony

Na przeprowadzenie dalszego ciągu inwestycji pozwolić ma dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Podłódzkie miasto liczy na środki z instrumentu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, którymi zarządza stowarzyszenie Łódzki Obszar Metropolitalny. Zadanie dotyczące remontu trasy znalazło się na liście podstawowej Strategii Rozwoju ŁOM.

Stowarzyszenie informowało początkowo, że władze Zgierza muszą złożyć odpowiedni wniosek do końca kwietnia. Tak się jednak nie stało. W pierwszej połowie maja Urząd Miasta Zgierza poinformował nas, że dokumentacja zostanie przygotowana i przekazana do ŁOM najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu. Dziś wiemy już jednak, że także ten termin jest nierealny.

Zmieniły się wymogi dotyczące dokumentacji projektowej

– W związku ze zmianą wytycznych w zakresie trybów wyborów projektów na lata 2014-2020 i zmianą opisów osi priorytetowych instytucja zarządzająca wyznaczyła nową datę końcową wezwania do złożenia wniosku – 9 lipca 2018 r. – tłumaczy Renata Karolewska, pełnomocnik ds. komunikacji społecznej Urzędu Miasta Zgierza. – W tej sytuacji jesteśmy zmuszeni nanieść sporo zmian w naszej dokumentacji – stwierdza. Dodaje przy tym, że UMZ nie jest w tej chwili w stanie określić, kiedy ostatecznie uda się złożyć wniosek.

– Informację o wprowadzonych [w programie] zmianach otrzymaliśmy [dopiero] 24 maja – tłumaczy. – Wniosek na pewno zostanie złożony w terminie – zapewnia nas jednak przedstawicielka zgierskiego samorządu. – Na pytanie, kiedy należy spodziewać się decyzji [w tej sprawie], może odpowiedzieć jedynie Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego – my możemy jedynie zgadywać – kończy.

Nie ma konkretnych planów remontowych dalszego odcinka linii 46

Przypomnijmy, że od lutego nieczynna jest także linia 46 przez Zgierz do Ozorkowa. Samorządy wszystkich gmin deklarują, że chcą wznowić kursowanie ważnego dla lokalnych społeczności tramwaju po realizacji pełnej modernizacji całej trasy. O ile jednak w przypadku linii zgierskiej istnieje plan pozyskania na ten cel środków, o tyle nie ma konkretnych scenariuszy finansowania remontu linii ozorkowskiej.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony