Partnerzy serwisu:

Zgierz potwierdza: Tramwaj pojedzie 20 grudnia

Kasper Fiszer 09.12.2021

Zgierz potwierdza: Tramwaj pojedzie 20 grudnia
Remontowane torowisko tramwajowe w Zgierzufot. UMZ
Jeszcze w tym roku zainaugurowane mają zostać kursy tramwajowej linii 6 w relacji Łódź – Zgierz. Po niemal czterech latach wznowiona zostanie obsługa odcinka od łódzkiego Helenówka do zgierskiego pl. Kilińskiego. Ten ostatni ma stać się centrum przesiadkowym.
Władze Zgierza podały datę długo oczekiwanego otwarcia połączenia tramwajowego z Łodzią. Pierwsze kursy mają zostać zrealizowane już 20 grudnia. Samorząd poinformował także, że w ostatnich dniach zawarł formalne porozumienie z władzami Łodzi, na podstawie którego stolica aglomeracji zorganizuje przewozy na terenie sąsiedniego miasta. W tramwajach honorowane będą więc bilety emitowane przez łódzki Zarząd Dróg i Transportu – inne niż te ważne w zgierskich autobusach miejskich.

Tramwaj alternatywą dla samochodu, choć będzie... wolniejszy niż autobus

– Na nowym torowisku od Helenówka przez Chełmy i Kurak do pl. Kilińskiego trwają ostatnie szlify – mówi Renata Karolewska z Urzędu Miasta Zgierza. Podkreśla, że podczas remontu podwyższone zostały perony przystankowe, a na przystankach stanęły wiaty. Nowością w Zgierzu mają być zaś tablice systemu informacji pasażerskiej.

– W godzinach szczytu tramwaj będzie najbardziej komfortowym środkiem transportu łączącym nasze miasta – stwierdził Przemysław Staniszewski, prezydent Zgierza. Czas dojazdu do pętli Helenówek ma wynosić ok. 10 minut, co zdaniem lokalnych władz zapewni dużą konkurencyjność względem transportu indywidualnego. Trzeba jednak w tym miejscu zaznaczyć, że rozkładowy czas przejazdu autobusu komunikacji zastępczej Z45 jest dziś nieco krótszy: do położonego dalej przystanku Brzoskwiniowa można dojechać w zaledwie 8 minut.

Do Ozorkowa z przesiadką na nowym węźle


Urząd Miasta Zgierza potwierdził przekazane nam wcześniej przez łódzki ZDiT informacje o skierowaniu do Zgierza nie, jak planowano pierwotnie, linii 45, a linii 6. – Zapewni to bezpośrednie połączenie z centrum handlowym Manufaktura, centrum Łodzi, rzystankiem Piotrkowska-Centrum, jak również z Górniakiem i Widzewem – zwraca uwagę Renata Karolewska. Informuje jednocześnie, że na pl. Kilińskiego zapewniona zostanie szybka przesiadka pomiędzy tramwajem a autobusami zastępczymi linii Z46 z Ozorkowa, która zostanie skrócona i będzie kończyć się w Zgierzu, a nie w Łodzi.

Na razie perspektywy zastąpienia autobusów linii Z46 tramwajem są bardzo mgliste. Przełomem w sprawie może być jednak niedawna deklaracja gminy wiejskiej Zgierz dotycząca planów ubiegania się o środki unijne na remont infrastruktury. W związku ze złym stanem torów przewozy na liniach 45 i 46 zostały zawieszone w 2018 r.
PARTNERZY DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony