Partnerzy serwisu:

Zgierz: Kolej wesprze komunikację zastępczą za tramwaj

Kasper Fiszer 10.04.2018

Zgierz: Kolej wesprze komunikację zastępczą za tramwaj
Autobus pod dworcem kolejowym w ZgierzuFot. Kasper Fiszer
Kursy linii nr 10 w Zgierzu realizowane są tylko osiem razy na dobę – w porannym i w popołudniowym szczycie przewozowym. Mają jednak stanowić istotne uzupełnienie oferty autobusowej komunikacji zastępczej za zawieszoną linię tramwajową 46 Łódź – Zgierz – Ozorków. „Dziesiątka” łączy bowiem północne dzielnice Zgierza z dworcem kolejowym, a jej kursy zsynchronizowane są z odjazdami ŁKA, która zapewnia szybkie połączenia do Łodzi.
Niedawno informowaliśmy o uruchomieniu nowej linii autobusowej na terenie Zgierza. Połączenie oznaczone numerem 10 realizowane jest pomiędzy osiedlem Proboszczewice, do którego jeszcze niedawno docierał tramwaj linii 46, a dworcem kolejowym Zgierz. Jak wskazywała niedawno Łódzka Kolej Aglomeracyjna, godziny odjazdów autobusów dostosowane są do pór przyjazdów pociągów osobowych z Łodzi.

10 i ŁKA ma być znacznie szybciej niż Z46

– Głównym celem utworzenia linii nr 10 jest skomunikowanie osiedla Proboszczewice-Lućmierz z centrum miasta i głównym dworcem PKP Zgierz, by stworzyć wsparcie komunikacji zastępczej łączącej Zgierz z Łodzią przy udziale połączeń ŁKA – mówi Anna Warda-Walczyk z Miejskich Usług Komunikacyjnych w Zgierzu. Organizator połączeń przekonuje, że dobrym wariantem dojazdu do stolicy aglomeracji jest wybór połączeń kolejowych. – Biorąc pod uwagę możliwość przejazdu pociągami ze Zgierza do stacji Łódź Kaliska w ok. 10 min., przekonani jesteśmy, że ze względu na dużą oszczędność czasu nie zabraknie zainteresowanych korzystaniem z tej formy komunikacji – mówi nasza rozmówczyni.

– Poranne kursy wyjeżdżające ze strefy [Specjalnej Strefy Ekonomicznej] o godz. 5:50 i 6:42 skomunikowane są z pociągiem ŁKA w kierunku Łodzi dla tych osób, które wybiorą ten sposób dotarcia do pracy na godzinę 7:00 i 8:00 – wylicza przedstawicielka MUK. – Kurs ŁKA, który do Zgierza przyjeżdża po godz. 17:00, ma połączenie z linią nr 10 o godz. 17:24 – dodaje. Kilka innych kursów dostosowanych ma być natomiast do potrzeb uczniów szkół.

Skomunikowanie ma zostać zachowane przy zmianie rozkładu pociągów

Anna Warda-Walczyk zaznacza, że skomunikowanie z pociągami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej powinno udać się zachować także przy zmianach rozkadu jazdy pociągów. – Przewidziany zapas czasowy dla pasażerów przesiadających się z linii nr 10 na pociągi ŁKA wynosi 10 minut, zatem przy kilkuminutowych korektach [kolejowego rozkładu jazdy] nie będzie utrudnień – ocenia.

Jest to już druga uruchomiona w ostatnim czasie linia autobusowa, która rozpoczyna bieg na zgierskim dworcu kolejowym. W grudniu zeszłego roku MUK uruchomiły bowiem „dziewiątkę”, która komunikuje stację z dzielnicą Kontrewers (na terenie której znajduje się również przystanek kolejowy na linii do Kutna). Linia jest obsługiwana mniejszym, 30-osobowym busem. – Prezydent miasta zdecydował się na utworzenie tego połączenia ze względu na liczne prośby mieszkańców – czytamy w oficjalnym komunikacie MUK wydanym przed rozpoczęciem realizacji kursów.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony