Partnerzy serwisu:

Zgierz: Będzie nowy przystanek kolejowy przy linii do Łowicza

Kasper Fiszer 19.11.2020

Zgierz: Będzie nowy przystanek kolejowy przy linii do Łowicza
Przystanek kolejowy Łódź-Marysinfot. Kasper Fiszer
Wszystko wskazuje na to, że wkrótce w Zgierzu wybudowany zostanie piąty przystanek kolejowy. Do stacji Zgierz i mniejszych przystanków Północ, Kontrewers i Jaracza dołączyć ma kolejny o roboczej nazwie Rudunki. Jego budowa ma zakończyć się najpóźniej w 2025 r.
W ostatnich latach liczba przystanków kolejowych na terenie aglomeracji łódzkiej znacząco się zwiększyła. Nowe perony powstały w samej Łodzi (otwarto tu przystanki Pabianicka, Radogoszcz Zachód, Dąbrowa, Marysin i przywrócono po latach przerwy kolejne – Chojny, Olechów Wschód, Olechów Zachód i Olechów Wiadukt, a także Stoki i Arturówek) oraz w mniejszych miejscowościach (Zgierz Jaracza). Trwa budowa lub projektowanie kolejnych – tak w stolicy aglomeracji (Retkinia, Warszawska, Radogoszcz-Wschód), jak i w Pabianicach.

PLK przychylają się do wniosku władz miasta

Kolejny nowy przystanek może wkrótce powstać także w Zgierzu. Miałby on leżeć przy linii kolejowej nr 15 Łódź Kaliska – Bednary, z której korzystają pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej łączące Łódź z Łowiczem. Pozwoliłby na lepsze skomunikowanie dzielnicy Zegrzanki tak z rejonem zgierskiego głównego dworca kolejowego, jak i z Łodzią. O jego budowę zawnioskował prezydent miasta Przemysław Staniszewski.

Krajowy zarządca infrastruktury kolejowej zasadniczo przychylił się do tego pomysłu. – Wniosek o powstanie nowego przystanku kolejowego otrzymaliśmy w marcu 2019 r. – mówi Rafał Wilgusiak z Zespołu Prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych. – Budowa przystanku o roboczej nazwie Zgierz-Rudunki jest ujęta w Programie budowy/modernizacji przystanków kolejowych na lata 2020 – 2025 – dodaje.

Musi paść jasna deklaracja UMWŁ

Zaznacza przy tym, że warunkiem budowy jest deklaracja regionalnego organizatora przewozów kolejowych, czyli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, o zamiarze zatrzymywania tam pociągów. Ta wydaje się jednak oczywistością. Region wspiera bowiem aktywnie rozwój systemu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej w ścisłej aglomeracj łódzkiej. Otwarcie przystanku istotnie zwiększyłoby zaś dostępność kolei w tej części Zgierza.

Przypomnijmy, że w grudniu tego roku otwarte mają zostać przystanki na łódzkich osiedlach Retkinia i Radogoszcz Wschód, a także na Marysinie przy ul. Warszawskiej. PKP PLK wybudowały także nową mijankę na łódzkim Marysinie. Powstały też nowe dojścia do przystanków Stoki i Arturówek.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony