Partnerzy serwisu:

Zerowa stawka VAT na bilety z poparciem Ministerstwa Finansów

Witold Urbanowicz 07.09.2020

Zerowa stawka VAT na bilety z poparciem Ministerstwa Finansów
fot. MJ
Ministerstwo Finansów zapowiedziało działania na rzecz wprowadzenia zerowej stawki VAT dla usług transportu pasażerskiego – zarówno kolejowego, jak i autobusowego. Resort zaznacza jednak, że zmiany są objęte zakresem prawa unijnego i wymagają zgody Komisji Europejskiej. Cała procedura może zająć wiele miesięcy.
Wielokrotnie pojawiały się już wnioski o wprowadzenie – wzorem innych państw – zerowej stawki VAT w transporcie pasażerskim, co przyczyniałoby się do rozwoju i zwiększenia konkurencyjności tego sektora. O wprowadzenie takiego rozwiązania w transporcie kolejowym po ustaniu epidemii apelowało już w kwietniu Forum Kolejowe RBF, upatrując w tym szansę na pobudzenie popytu na przewozy kolejowe.

Jan Sarnowski, wiceminister finansów, w odpowiedzi na interpelację posła Michała Wypija poparł wniosek likwidacji podatku VAT od biletów kolejowych i autobusowych z uwagi na znaczenie sektora transportu dla całej gospodarki. Wpisywałoby się to, jak podkreśla ministerstwo, w działania podejmowanie na rzecz rozwoju i zwiększenia dostępności transportu.

Resort zwraca jednak uwagę, że przepisy dotyczące podatku VAT są objęte zakresem prawa unijnego. Odstępstwa od zasad wynikających z dyrektywy VAT możliwe są jedynie na podstawie derogacji, przyznawanych państwom członkowskim. – Resort finansów przygotowuje wniosek o derogację, w trybie art. 395 dyrektywy VAT, w celu upoważnienia Polski do stosowania odstępstwa polegającego na stosowaniu stawki w wysokości 0% dla usług lądowego transportu pasażerskiego – deklaruje Jan Sarnowski, przypominając, że obecnie procedowany jest wniosek ws. zerowego VAT-u dla publikacji książkowych i prasowych.

Proces uzyskania derogacji jest jednak czasochłonny. – Przed oficjalnym przekazaniem wniosku do Komisji Europejskiej konieczne jest uzgodnienie jego ostatecznej treści oraz uzyskanie aprobaty Komitetu do Spraw Europejskich i Rady Ministrów. Taki wniosek musi również zawierać argumentację wykazującą i uzasadniającą spełnienie ściśle określonych warunków do przyznania odstępstwa od przepisów dyrektywy VAT – informuje podsekretarz stanu. Następnie Komisja Europejska będzie miała osiem miesięcy na wydanie rozstrzygnięcia. Dopiero po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej i przyjęciu przez Radę decyzji derogacyjnej zostałyby wszczęte prace legislacyjne w zakresie zmiany przepisów ustawy o VAT.

Resort zwraca uwagę, że obecnie przedsiębiorstwa komunikacyjne mogą korzystać z rozwiązań przewidzianych w tarczach antykryzysowych. Zawierają one też rozwiązania w zakresie podatków.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wykluczenie transportowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony