Partnerzy serwisu:

ZEA. Pierwsza autonomiczna taksówka ujawniona

Mateusz Kieruzal 12.12.2021

ZEA. Pierwsza autonomiczna taksówka ujawniona
fot. TXAI
Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zaprezentowały pierwszą w pełni autonomiczną taksówkę na pokazie zorganizowanym w stolicy państwa – Abu Zabi. Testowe przejazdy taksówek bez kierowcy rozpoczną się w tym miesiącu na należącej do miasta sztucznej wyspie – Yas. Projekt został nazwany TXAI. 
Kolejny projekt pokazujący rozwój jaki zanotowały Zjednoczone Emiraty Arabskie w ciągu ostatnich latach wskazuje, że bliskowschodni kraj jest pionierem w nowych technologiach. Projekt autonomicznej jazdy w taxi został ogłoszony na odbywającym się w stolicy ZEA szczycie inteligentnych miast. Za wprowadzeniem innowacji odpowiada G42, firma nazywana takżę Bayanat. Emirackie przedsiębiorstwo zajmuje się analizą danych, geoinformacją oraz wprowadzaniem do użytku codziennego technologii sztucznej inteligencji.

Bayanat i magistrat Abu Zabi w marcu tego roku podpisały umowę w celu szybkiego rozwoju pomysłu wprowadzenia na ulice Emiratów Arabskich autonomicznych taksówek. W pierwszej fazie projektu pięć taksówek będzie przewozić pasażerów pomiędzy dziewięcioma przystankami zlokalizowanymi na wyspie Yas. Przystanki będą ulokowane w pobliżu hoteli, restauracji, galerii handlowych oraz biur znajdujących się na wyspie. W drugiej fazie udostępnione będą dwa kolejne pojazdy, a liczba przystanków zostanie rozszerzona na całe miasto.

Mimo zaawansowanej technologii samoistnej jazdy podczas jazd próbnych nowej technologii na miejscu kierowcy będzie siedział oficer bezpieczeństwa. – Ten projekt jest odważnym krokiem w implementacji autonomicznej jazdy możliwej dzięki sztucznej inteligencji w sieci transportu publicznego – powiedział, Falah Al Ahbabi, przewodniczący Wydziału Transportu Abu Zabi. Władze miejskie chcą, aby system przejazdów taksówkowych był bezpieczny i zgodny z prawem drogowym, obowiązującym w ZEA.

– Jesteśmy bardzo dumni z wprowadzenia na rynek TXAI, pokazując wpływ Bayanat na wykorzystanie technologii opartych na sztucznej inteligencji w transporcie publicznym – mówił na prezentacji Hasan Al Hosani, dyrektor wykonawczy Bayanat. W zeszłym tygodniu Szejk Dubaju i vice prezydent ZEA, Mohammed bin Rashid al Maktoum, ogłosił, że autonomiczne taksówki pojawią się na ulicach tego miasta na początku przyszłego roku.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inteligentne systemy transportowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony