Partnerzy serwisu:

ZDM Warszawa wybrał projektantów zielonej Marszałkowskiej

Witold Urbanowicz 24.05.2021

ZDM Warszawa wybrał projektantów zielonej Marszałkowskiej
oprac. Hubert Perliński / RS Architektura Krajobrazu
Zarząd Dróg Miejskich rozstrzygnął przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla zielonej transformacji ul. Marszałkowskiej n a odcinku od pl. Bankowego do pl. Konstytucji. Zamówieniami podzielą się dwie firmy. Projekty mają być gotowe w przyszłym roku.
Ile nowej zieleni i w jakich dokładnie miejscach pojawi na ul. Marszałkowskiej? Na to pytanie poznamy odpowiedź po sporządzeniu projektu wykonawczego – w przetargu, który ogłosił Zarząd Dróg Miejskich, wpłynęło pięć ofert.

Otwarcie ofert nastąpiło 26 marca. W obu częściach zgłosiło się pięć firm zainteresowanych podjęciem prac. ZDM rozstrzygnął postępowanie przed weekendem. Dla odcinka Nowogrodzka – Piękna wybrano ofertę firmy Polska Inżynieria za 485 tys. zł brutto, natomiast dla odcinka Królewska – al. „Solidarności” ofertę firmy Kom-Projekt za 244 tys. zł brutto.

Projektant wybrany w przetargu będzie miał rok na przygotowanie szczegółowego projektu wykonawczego. Dzięki temu przebudowa może rozpocząć się jeszcze w 2022 roku. Oba odcinki zostaną zaprojektowane w oparciu o koncepcję „Zielonej Marszałkowskiej” przygotowaną przez Zarząd Zieleni i skonsultowaną z mieszkańcami. Zakłada ona wprowadzenie w przestrzeni ulicy znacznie więcej zieleni. Pojawi się ona m.in. w pasie dzielącym pomiędzy jezdniami a torowiskiem. Projekt będzie przewidywał w tym miejscu nasadzenia drzew (tam, gdzie to możliwe) oraz krzewów i żywopłotów. Jezdnie będą miały po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, zaś na prawym pasie wyznaczone zostanie parkowanie.

Inwestycja będzie częścią programu Nowe Centrum Warszawy, którego celem jest przekształcenie śródmieścia stolicy w dostępną i zieloną przestrzeń publiczną. Dla pieszych powstaną dodatkowe przejścia przy ulicach Żurawiej i Wilczej, przewidziana jest też rezerwa pod nowa zebrę na Osi Saskiej. Z kolei rowerzyści na odcinku od pl. Konstytucji do ronda Dmowskiego zyskają trasę po obu stronach ulicy, w tym po zachodniej stronie aż do pl. Bankowego.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony