Partnerzy serwisu:

ZDM Warszawa bierze się za al. Jana Pawła II przy Centralnym. Umowa podpisana

Witold Urbanowicz 07.04.2020

ZDM Warszawa bierze się za al. Jana Pawła II przy Centralnym. Umowa podpisana
fot. ZDM Warszawa
ZDM Warszawa podpisał umowę z wykonawcą przebudowy al. Jana Pawła II na odcinku od ronda ONZ do Nowogrodzkiej. Ulica zmieni swoje oblicze: pojawią się przejścia i przejazdy rowerowe przy Dworcu Centralnym, a dzięki zmianie przekroju jezdni pojawi się miejsce na zieleń i miejsca parkingowe.
Inwestycja obejmuje kompleksową modernizację alei Jana Pawła II, między rondem ONZ a ul. Nowogrodzką, wraz z rondem Czterdziestolatka. Ulica ma uzyskać reprezentacyjny charakter. Wprowadzony zostanie jednolity przekrój jezdni. Dziś miejscami znajduje się nawet pięć pasów ruchu, choć na wcześniejszym i dalszym odcinku kierowcy mają do dyspozycji tylko trzy pasy. Z tego względu zmiana przekroju jezdni, jak zapewnia Ratusz, nie będzie miała wpływu na przepustowość ruchu. Jednocześnie, dzięki zabraniu nadmiarowych pasów, pojawi się przestrzeń po obu stronach ulicy z przeznaczeniem na drogi rowerowe, miejsca parkingowe oraz zieleń. Drzew ma być blisko dwa razy więcej, do tego dochodzą trawniki, krzewy i byliny.

Efektem prac będzie też poprawa dostępności okolic ronda Czterdziestolatka, w tym przystanków tramwajowych Dworzec Centralny w ciągu al. Jana Pawła II. Obecnie obszar ten pozostaje w dużej mierze niedostępny dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Zostaną wytyczone nowe przejścia naziemne po północnej stronie ronda (przy przystankach tramwajowych), po zachodniej stronie skrzyżowania oraz na wysokości ul. Nowogrodzkiej.

Po zachodniej stronie pojawi się droga rowerowa, która będzie łączyć rondo ONZ z Nowogrodzką. Tam, gdzie to możliwe, ciąg rowerowy będzie oddzielony od chodnika pasem zieleni. Ponadto, jak zapowiada Urząd Miasta, mocno uczęszczana droga dla rowerów i przejazd rowerowy po południowej stronie ronda ONZ zostaną poszerzone z dwóch do trzech metrów. Zostaną również wykonane łączniki rowerowe do ślepo zakończonych ulic Siennej i Śliskiej. Pojawi się też ponad 100 stojaków rowerowych.

ZDM podpisał właśnie umowę z Balzolą na wykonanie prac. Jej wartość to ok. 18 mln zł. Drogowcy zapowiadają jak najszybsze rozpoczęcie prac, by wykorzystać okres zmniejszonego ruchu. Roboty powinny zakończyć się w listopadzie.


Al. Jana Pawła II przy Złotej


Rondo Czterdziestolatka

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Odzyskiwanie przestrzeni
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony