Partnerzy serwisu:

Zakopane kupuje dwa autobusy

Jakub Dybalski 18.02.2020

Zakopane kupuje dwa autobusy
fot. UM Zakopane
W Zakopanem rozpisano przetarg na dwa niskopodłogowe pojazdy MIDI. Dołączą do czterech autobusów, które jeżdżą pod Tatrami od 2016 r.
Cztery lata temu Zakopane uruchomiło komunikację miejską, korzystając z czterech Solarisów 8,9 LE, które obsługują dwie linie. Miasto, które do tej pory opierało transport na busach wożących turystów do głównych punktów wypadowych w góry, zyskało prawdziwą komunikację publiczną.

Teraz Zakopane chce pozyskać dwa kolejne autobusy i, podobnie jak poprzednie, mają tam trafić na zasadzie leasingu operacyjnego. Będą dłuższe, bo mają mierzyć 10-11 m. Powinny mieścić minimum 70 pasażerów w tym 25 na miejscach siedzących, a 6 siedzeń ma być dostępnych z niskiej podłogi, która ma się ciągnąć aż do trzecich drzwi. W autobusie musi się znaleźć miejsce na wózek inwalidzki lub dziecięcy. Do pojazdu ma prowadzić troje drzwi w układzie 1-2-2. W obu pojazdach mają się znaleźć biletomaty.

Autobusy mają być napędzane silnikiem diesla spełniającym normę emisji spalin Euro 6.

Leasing autobusów ma być rozpisany na 48 miesięcy. Zamawiający, czyli spółka TESKO, która zajmuje się w Zakopanem m.in. organizacją komunikacji, ma płacić za autobusy w 47 równych ratach, a ewentualna opłata końcowa, która spowoduje wykupienie autobusów, ma wynosić 10 proc. ich wartości netto.

Na oferty czekają w Zakopanem do 31 marca. Cena autobusów będzie ważyła 60 proc. w czasie oceny ofert. Pozostałe kryteria to parametry techniczne (30 proc.) i ekologiczne (10 proc.). Te pierwsze dotyczą większej liczby miejsc dostępnych z niskiej podłogi, a także konstrukcji szkieletu, klimatyzacji i homologacji pojazdów.

Nietypowe jest kryterium ekologiczne, bo chodzi w nim o sposób osiągnięcia normy Euro 6. Zamawiający przewiduje rozwiązanie bez stosowania dodatków chemicznych i związanych z tym czynności obsługowych, oraz z dodatkami chemicznymi i związanymi z tym czynnościami. Co ciekawe, wyżej punktowane jest… to drugie rozwiązanie.

Zgodnie z dokumentacją przetargową odbiór końcowy autobusów ma nastąpić do 15 listopada 2020 r. Odbiór techniczny u producenta zaplanowano na miesiąc przed terminem odbioru końcowego.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rynek autobusowy
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony