Partnerzy serwisu:

Zakopane decyduje się na ITS do zarządzania autobusami i centrum komunikacyjnym

Przemysław Farsewicz 12.01.2022

Zakopane decyduje się na ITS do zarządzania autobusami i centrum komunikacyjnym
fot. UM Zakopane
Zakopane rozpisało przetarg na wdrożenie w mieście inteligentnych systemów transportowych do usprawnienia komunikacji. Poza dostosowaniem sygnalizacji świetlnej w mieście, podróżni mają zyskać dodatkową informację o ruchu autobusów na tablicach informacyjnych i w aplikacji mobilnej.
Wdrożenie ITS w Zakopanym będzie prowadzone w kilku obszarach. Pierwszy z nich – drogowy – będzie dotyczył wdrożenia systemu sterowania ruchem na drogach. Wykonawca dostarczy oprogramowanie do zarządzania sygnalizacją świetlną. Wskazano do przebudowy lub budowy sygnalizatorów na przejściu dla pieszych na ul. Chramcówki oraz na skrzyżowaniach ulic T. Kościuszki i Alei 3-go Maja, K. Przerwy-Tetmajera i Krupówki, a także na wjeździe do „Centrum Komunikacyjnego”.

Drugim polem objętym systemem ITS będzie komunikacja miejska. Zamawiający chce wdrożyć w mieście system zarządzania komunikacją zbiorową. Kryje się za tym dostawa oprogramowania do zarządzania pojazdami transportu publicznego, urządzeń pokładowych oraz aplikacji pokładowej do lokalizacji pojazdów.

Dostarczone ma zostać także oprogramowanie do zarządzania tablicami informacji pasażerskiej. Oznacza to, że podróżni zyskają na przystankach dynamiczną informację o odjazdach autobusów. Zamawiający przewiduje dostawę i montaż 16 diodowych ledowych wyświetlaczy z napisami w kolorze pomarańczowym. Urządzenia będą wyposażone w moduł głosowy. Przewidziane są tablice z trzema wierszami z najbliższymi odjazdami lub sześcioma wierszami. Wśród lokalizacji wskazuje się rondo Armii Krajowej, al. 3 Maja Górna, al. 3 Maja Dolna, rondo Jana Pawła II, Watra, Targowica, Krzeptówki, Przewodników Tatrzańskich, Olcza Kościół, Pardałówka i Kuźnice.

Zakopane zawarło w przetargu także konieczność dostawy i uruchomienia portalu internetowego dla potrzeb komunikacji miejskiej i z rozkładami jazdy. Dane z systemu zarządzania pojazdami oraz systemu informacji pasażerskiej mają być zintegrowane z aplikacją mobilną.

System ITS ma obejmować swoim zasięgiem także nowo budowane centrum komunikacyjne, które ma zostać wyposażone w elementy i urządzenia niezbędne do informowania podróżnych o ruchu autobusów. Miasto zleci wykonawcy montaż systemu kontroli wjazdu i wyjazdu pojazdów, rozbudowę systemu rozgłoszeniowego, wyposażenie stanowisk autobusowych, montaż dwóch wyświetlaczy informacyjnych w formie infokiosków. W budowanym centrum komunikacyjnym znaleźć ma się także monitoring. Wyposażony zostanie budynek dworca autobusowego z poczekalnią, strefa stanowisk postojowych transportu lokalnego oraz siedem stanowisk postojowych transportu dalekobieżnego. Zaplanowano 16 wyświetlaczy wskaźnikowych w technologii LED oraz 16 wyświetlaczy z e-papierem o wymiarach 80x30 cm do prezentowania rozkładu jazdy na zewnątrz.

Wdrożenie ITS obejmie także strefę Kuźnice. Zamawiający zaplanował tożsame systemy do zarządzania ruchem, jak nadzór nad wjazdami i wyjazdami pojazdów. System ma rozpoznać wjeżdżający pojazd, sprawdzić w bazie danych jego uprawnienia oraz przesyłać dane o autobusie do systemu nadrzędnego. W razie konieczności naliczać opłaty.

Budowa inteligentnego systemu transportowego w mieście jest realizowana w ramach zadania „Inteligentne Systemy Transportowe”. Prace są współfinansowane w ramach środków unijnych RPO województwa małopolskiego. Składanie ofert w przetargu wyznaczono do 3 lutego. Ocenie będą podlegać cena (60 proc.) oraz wydłużenie okresu gwarancji (40 proc.).
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inteligentne systemy transportowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony