Partnerzy serwisu:

Zakaz handlu w niedzielę: Galeria buduje kasy biletowe, PKS chciał zawieszać kursy

Jakub Madrjas 02.03.2018

Zakaz handlu w niedzielę: Galeria buduje kasy biletowe, PKS chciał zawieszać kursy
Fot. Galeria Metropolia
Dość niespodziewane efekty wywołuje zakaz handlu w niektóre niedziele. Jedna z galerii handlowych postanowiła zbudować kasy biletowe i udawać dworzec. Z kolei PKS w Rzeszowie tak bardzo obawia się o mniejszą frekwencję, że ogłosił zawieszenie kursów. Wycofał się z tej decyzji, bo samorządy dorzucą mu się do połączeń.
Jak informował portal „Rynku Kolejowego”, przyjęcie ustawy o zakazie handlu w niedzielę wzbudziło obawy co do przyszłości placówek handlowych na dworcach. Brzmienie niektórych zapisów dokumentu nie jest bowiem oczywiste. Wprawdzie w myśl art. 6 ust. 1 pkt. 13 zakaz nie obowiązuje w przypadku placówek handlowych zlokalizowanych na dworcach kolejowych i autobusowych, ustawodawca dodał jednak, że będzie tak tylko „w zakresie związanym z bezpośrednią obsługą podróżnych”. Rodzą się pytania o to, czy pracownicy placówek handlowych na dworcach będą mieli obowiązek sprawdzać, czy dokonujący w nich niedzielnych zakupów klienci są rzeczywiście podróżnymi, a jeśli tak – w jaki sposób ma odbywać się weryfikacja. Więcej na ten temat piszemy tutaj.

Galeria chce być dworcem

Bardzo rozbudowana liczba wyjątków w ustawie od zakazu handlu, obejmująca m. in. obsługę podróżnych na stacjach benzynowych, dworcach i lotniskach, od początku rodziła wiele mniej lub bardziej poważnych propozycji obejścia przepisów. Trójmiejska „Gazeta Wyborcza” poinformowała, że znajdująca się tuż przy peronie stacji Gdańsk Wrzeszcz Galeria Metropolia rozpoczęła budowę dwóch kas biletowych poczekalni. Oficjalnym powodem wprowadzenia nowych rozwiązań jest podwyższenie komfortu pasażerów pobliskiego dworca,

– Od samego początku zakładaliśmy wprowadzenie funkcji dworcowych tak, aby wachlarz usług dla pasażerów był kompletny: obejmował poczekalnie, kasy biletowe, informację pasażerską oraz rozbudowaną gastronomię — powiedział w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Andrzej Klein, dyrektor galerii. Przedstawiciele obiektu nie odpowiedzieli na pytania portalu transport–publiczny.pl dotyczące godzin i dni otwarcia kas, oferty biletowej itd.

Mimo słów dyrektora, trudno traktować zbieżność czasową budowy kas z wejściem w życie ustawy jako przypadkową. Na stronie galerii wciąż nie ma żadnej informacji o sprzedaży biletów. Czy ten manewr ma szanse się powieść? Raczej nie. Wczoraj Państwowa Inspekcja Pracy opublikowała pytania i odpowiedzi dotyczące ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. – Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, dworzec jest to miejsce przeznaczone do odprawy pasażerów, w którym znajdują się w szczególności: przystanki komunikacyjne, punkt sprzedaży biletów oraz punkt informacji dla podróżnych.Przy stosowaniu wyłączenia z art. 6 ust. 1 pkt 13 ustawy należałoby kierować się przede wszystkim funkcją jaką pełni dworzec, którą jest obsługa podróżnych (funkcji takiej nie pełnią placówki handlowe usytuowane w galeriach handlowych znajdujących się przy dworcach) – napisała PIP.

Zakaz handlu nie obejmuje też środków transportu (np. pociągów) ale jak wyjaśnia PIP, nie oznacza to, że nie może to być luka do handlu obwoźnego prowadzonego z samochodu. – Samochód w tym przypadku stanowi placówkę handlową a nie placówkę handlową umieszczoną w środku transportu (…) intencją jest umożliwienie dokonywania w niedziele zakupu w placówce handlowej zlokalizowanej w środku transportu np. sklep na pokładzie statku wycieczkowego. Chodzi tu więc o sytuację, gdy sprzedaż realizowana jest na rzecz kupującego, będącego pasażerem – informuje Inspekcja.

PKS chciał zawieszać kursy, dostanie dodatkowe pieniądze od gmin

– W związku w wejściem w życie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, zarząd PKS w Rzeszowie informuje, o zawieszeniu wykonywania komunikacji na liniach PKS w niedziele 11 i 18 marca br. ze względu na niską frekwencję i rentowność tych połączeń – napisał rzeszowski PKS na swoim profilu facebookowym. Wywołał tym prawdziwą lawinę nieprzychylnych komentarzy rozczarowanych pasażerów.

Bardzo szybko wycofał się z tego pomysłu, ale na pewno na tym nie straci: – W związku z interwencją gmin, których dotyczy ograniczenie niedzielnej komunikacji w dniach 11 i 18 marca br. oraz chęcią partycypacji w kosztach finansowania nierentownych kursów, zarząd PKS w Rzeszowie podjął decyzję o przywróceniu zawieszonych kursów – poinformował wczoraj przewoźnik. Jak dodaje, komunikacja będzie wykonywana zgodnie z niedzielnym rozkładem jazdy.

Koleje Śląskie wykorzystują szansę na promocję

Kreatywnie, ale nie budząc kontrowersji do nowej ustawy podeszły Koleje Śląskie. Przewoźnik oferuje bezpłatne przejazdy dla rodziców w każdą pierwszą niedzielę miesiąca wolną od handlu w ramach akcji „Rodzinne Niedziele”. Wzbudził w ten sposób całkiem spory oddźwięk w ogólnopolskich mediach. Pisaliśmy o tym tutaj.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony