Partnerzy serwisu:

Zajezdnia Franowo: Żądania finansowe wykonawcy oddalone

Witold Urbanowicz 13.06.2017

Zajezdnia Franowo: Żądania finansowe wykonawcy oddalone
fot. WU
MPK Poznań nie będzie musiał płacić dodatkowych środków wykonawcy zajezdni Franowo. Sąd Apelacyjny oddalił pozew Elektrobudowy o zapłatę kwoty blisko 25 mln zł wraz z odsetkami. Orzeczenie może mieć duży wpływ na utrwalenie standardów dotyczących dobrych praktyk przy realizacji i rozliczaniu zamówień publicznych na roboty budowlane wykonywane przez konsorcjum wykonawców.
Franowo dzierży miano obecnie najnowocześniejszej zajezdni tramwajowej w kraju. Uruchomiono ją w 2014 r. po trzech latach budowy – poprzednią otwarto na początku lat 80. w Łodzi (Telefoniczna). Obiekt na lata zabezpiecza potrzeby związane z obsługą poznańskiej sieci tramwajowej. Zajezdnia zajmuje obszar aż 17 hektarów. To więcej niż powierzchnia wszystkich innych zajezdni w Poznaniu razem wziętych. W chwili obecnej obiekt jest w stanie obsłużyć 100 tramwajów bądź składów 35-metrowych, ale istnieje możliwość rozbudowy do obsługi 150 pojazdów (w tym dwudziestu dłuższych – 45-metrowych).

Choć obiekt działa już od trzech lat, dopiero teraz prawomocnie kończy się spór związany z wysokością zapłaty dla wykonawcy. Pozew w tej sprawie złożyła firma Elektrobudowa, która wspólnie z ZUE, liderem konsorcjum, realizowała prace. Sprawa obejmowała m.in. dyskusyjne w orzecznictwie zagadnienia dotyczące prawidłowego sposobu spełnienia świadczenia przez zamawiającego w sytuacji, gdy w toku inwestycji wystąpiły różnice między postanowieniami umowy o realizację zamówienia publicznego i umowy konsorcjum dotyczące podmiotu na rzecz którego zamawiający powinien dokonać zapłaty wynagrodzenia.

W dniu 11 maja roku Sąd Apelacyjny w Poznaniu wydał wyrok oddalający apelację Elektrobudowa SA w sprawie przeciwko Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu w Poznaniu o zapłatę kwoty 24.701.601,86 zł wraz z odsetkami ustawowymi od czerwca 2015 roku. Wcześniej (w lutym 2017 roku) w bliźniaczej sprawie o zapłatę 76.782,01 zł wraz z odsetkami apelacja powoda również została oddalona.

Sąd Apelacyjny przychylił się do argumentacji MPK w Poznaniu. uznając, że jakiekolwiek zmiany umowy konsorcjum w toku inwestycji nie wpływają na treść umowy o realizację zamówienia. W wyroku Sąd stwierdził również, że strony mogą w granicach swobody umów nadać świadczeniu pieniężnemu charakter świadczenia niepodzielnego – jest to teza o dużym znaczeniu dla obrotu gospodarczego.

Wyrok prawomocnie kończy kilkuletni spór obejmujący zagadnienia typowe dla sporów budowlanych. Orzeczenie może mieć istotny wpływ na utrwalenie standardów dotyczących dobrych praktyk przy realizacji i rozliczaniu zamówień publicznych na roboty budowlane wykonywane przez konsorcjum wykonawców.

MPK w Poznaniu reprezentowana była w sprawie przez prawników WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr: adwokata Jordana Zafirowa i adwokata Bartłomieja Jankowskiego, wspieranych przez radcę prawnego Martę Midloch i Agatę Kukawkę.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Obserwator legislacyjny
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony