Partnerzy serwisu:

Z Częstochowy do jurajskiego Olsztyna autobusem z przyczepą rowerową

Dominik Wójcik 11.05.2019

arrow
arrow
Z Częstochowy do jurajskiego Olsztyna autobusem z przyczepą rowerową
fot. Dominik Wójcik
Z Częstochowy do jurajskiego Olsztyna autobusem z przyczepą rowerową
Z Częstochowy do jurajskiego Olsztyna autobusem z przyczepą rowerową
Z Częstochowy do jurajskiego Olsztyna autobusem z przyczepą rowerową
Gminy Częstochowa i jurajski Olsztyn uruchomiły pilotażowe połączenie w komunikacji podmiejskiej adresowane do turystów korzystających z roweru. Trasę między tymi ośrodkami obsłuży autobus z przyczepą rowerową.
Miasto Częstochowa i jurajska gmina Olsztyn przy współpracy z operatorem komunikacji miejskiej obsługującej również linie podmiejskie między tymi miejscowościami uruchomiły – na razie pilotażowo – połączenie autobusowe dedykowane turystom rowerowym. Kursy te obsłuży autobus miejski ze specjalnie zakupioną przyczepą służącą do przewozu rowerów.

Linia 67R

Przedsięwzięcie technicznie sprowadzono do wprowadzenia dodatkowych czterech pełnych kursów do rozkładu jazdy linii 67 i oznaczenia ich indeksem „R” prezentowanym na tablicy kierunkowej. Kursy te jednak będą wyróżniać się nie tylko obsługą za pomocą autobusu z przyczepą, ale przyspieszonym charakterem połączenia, bo trasa została ograniczona do zaledwie trzech przystanków.

– Autobus w Częstochowie odjedzie z przystanku „CH Jagiellończycy” i dotrze do „Olsztyna-Rynku” poprzez „Odrzykoń” – oznajmił Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy w czasie konferencji prasowej.

Filozofię rozkładu wyjaśnił Łukasz Kot, społeczny konsultant ds. komunikacji rowerowej. – Przystanków jest tylko tyle, bo wzięliśmy pod uwagę potencjalny czas załadunku i rozładunku rowerów przez podróżnych. Gdyby chcieć obsłużyć wszystkie przystanki na trasie, to podróż trwałaby niemiłosiernie długo – wytłumaczył.

Zresztą pomijanie przystanków pośrednich nie powinno oddziaływać negatywnie na inicjatywę, bowiem zatrzymywanie się na nich nie ma sensu. Kluczowymi dla turystyki rowerowej na relacji Częstochowa – jurajski Olsztyn są właśnie te na początku trasy w Częstochowie, następnie Odrzykoń (leżący nieco na uboczu, ale przepleciony szlakami rowerowymi PTTK) oraz sam Olsztyn.

Dla zmęczonych i sięgających dalej

– To jest dobre rozwiązanie dla tych, którzy przeliczyli się w podróży rowerem do naszego Olsztyna i zabrakło im sił na powrót, albo dla tych, którzy właśnie od Olsztyna chcą dopiero rozpocząć swoją wyprawę na Jurę – ocenił Tomasz Kucharski, wójt gminy Olsztyn, zwracając uwagę na fakt, że przez tą miejscowość przebiega kilka kluczowych turystycznych szlaków rowerowych, w tym krajowy czerwony Rowerowy Szlak Orlich Gniazd oraz wiele pieszych turystycznych oraz edukacyjnych.

Wójt Kucharski dostrzegł także zbieżność omawianej inicjatywy z finalizowaną właśnie inwestycją w dokończenie bezpośredniej drogi rowerowej między Częstochową a jurajskim Olsztynem. W sukurs przyszedł Łukasz Kot zwracający uwagę zebranych na realizowane w Częstochowie inwestycje drogowe: przebudowę DK-43 i DK-46 oraz budowę trzech intermodalnych węzłów przesiadkowych, którym towarzyszy budowa dróg rowerowych. – Po ich oddaniu sieć tras rowerowych w Częstochowie będzie liczyła ok. 100 km – podsumował.

Połączenie turystyczne

– Autobus będzie kursował cztery razy dziennie w weekendy i dni świąteczne od 11 maja do końca września – poinformował Maciej Hasik, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu, organizatora komunikacji miejskiej.


Do obsługi połączeń przystosowano dwa autobusy wyposażając je w hak i monitoring wizyjny, który powinien zapewnić bezpieczeństwo rowerom przewożonym w przyczepie oraz dzięki któremu kierowca będzie mógł wiedzieć, kiedy trwa załadunek, bądź rozładunek rowerów i na przykład nie ruszyć z człowiekiem na platformie. Przyczepa pomieści 20 jednośladów.

Podczęstochowski Olsztyn był siedzibą jednej z warowni będącej częścią „Orlich Gniazd” chroniących ziemie korony polskiej przed zapędami książąt czeskich. Po zniszczeniu w trakcie potopu szwedzkiego miejscowość straciła na znaczeniu i dziś dąży do uzyskania miana typowo turystycznej chcąc być bazą wypadową dla turystyki pieszej oraz rowerowej. Przez mieszkańców Częstochowy i okolic jest traktowany wraz z sąsiednim Mstowem jako „brama Jury”.

– Chcemy, aby Olsztyn wespół z Częstochową stały się zagłębiem turystyki rowerowej – podsumował Łukasz Kot.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Rower w mieście
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony