Partnerzy serwisu:

Z biletem metropolitalnym do Tczewa? Tak, ale wszystko zależy od pieniędzy

Paweł Rydzyński 04.09.2014

Z biletem metropolitalnym do Tczewa? Tak, ale wszystko zależy od pieniędzy
SKM Trójmiastofot. Juan de Vojnikov, lic. CC 3.0
Hubert Kołodziejski, przewodniczący Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej, powiedział portalowi „Transport Publiczny”, że istnieje szansa, że zasięg obowiązywania trójmiejskiego biletu metropolitalnego zostanie wydłużony do Tczewa. Zastrzegł jednak, że wszystko zależy od ostatecznych wyliczeń finansowych.
O tym, że Tczew jest blisko dołączenia do trójmiejskiej integracji taryfowej, poinformowały niedawno nasz portal władze tego miasta. – Wielu mieszkańców Tczewa codziennie podróżuje do Trójmiasta: do pracy, do szkół i wyższych uczelni. Każde połączenie jest więc bardzo potrzebne, zwłaszcza jeśli podróżowanie ułatwi jednolity bilet. Według badań, z tczewskiego dworca PKP korzysta co roku ok. 2,5 mln pasażerów, spora część z nich to osoby podróżujące na krótkich trasach, a więc w dużym stopniu potencjalni użytkownicy biletu metropolitalnego – zwracał uwagę w rozmowie z naszym portalem Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa.

Hubert Kołodziejski, szef MZKZG (instytucji emitującej trójmiejski bilet metropolitalny) potwierdza, że toczące się obecnie rozmowy dotyczą włączenia do biletu metropolitalnego nie tylko miasta i gminy wiejskiej Tczew, ale także gminy Pszczółki, leżącej pomiędzy Tczewem i Pruszczem Gd. Włączenie do biletu metropolitalnego samego Tczewa i pozostawienie poza integracją Pszczółek byłoby prawdopodobnie niemożliwe technicznie: teoretycznie osoba posiadająca bilet metropolitalny mogłaby zostać ukarana mandatem za wsiadanie lub wysiadanie z pociągu na terenie gminy Pszczółki, mimo iż posiadałaby bilet ważny do Tczewa, czyli na dłuższej trasie. Taka sytuacja byłaby niezrozumiała dla pasażerów i bez wątpienia spotkałaby się z licznymi protestami.

– Pod koniec czerwca zainteresowanie przystąpieniem do MZKZG złożyło miasto Tczew. Poinformowaliśmy o tym marszałka województwa [organizatora przewozów kolejowych – red.], który poprosił o wyliczenia dotyczące kosztów związanych z rozszerzeniem zakresu obowiązywania biletów metropolitalnych do Tczewa. My czekamy z obliczeniami na odpowiedzi z Pszczółek i gminy wiejskiej Tczew, czy są zainteresowane przystąpieniem do Związku czyli: płaceniem składek. Dopiero wtedy przedstawimy marszałkowi wyliczenia i dowiemy się, czy bilety metropolitalne będą ważne do Tczewa – informuje Hubert Kołodziejski.

Trójmiejskie bilety metropolitalne są w tej chwili ważne w komunikacji miejskiej organizowanej przez ZTM Gdańsk, ZKM Gdynia i MZK Wejherowo, a także w pociągach (SKM i Przewozów Regionalnych) na obszarze aglomeracji, ograniczonym przystankami Cieplewo, Luzino, Reda Rekowo i Babi Dół. Po rozszerzeniu zakresu ich obowiązywania w pociągach do Tczewa, byłby też honorowane w tczewskiej komunikacji miejskiej.

Zapytaliśmy też Huberta Kołodziejskiego, jak wygląda sprawa integracji taryfowej w związku z planowanym na koniec przyszłego roku uruchomieniem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. – Dostaliśmy informację z Urzędu Marszałkowskiego, że na operatora, który wygra postępowanie ma zostać nałożony obowiązek, na podobnych zasadach jak w SKM i PR, honorowania w pociągach biletów metropolitalnych – powiedział Kołodziejski.

Ze złożonych kilka tygodni temu deklaracji władz województwa wynika, że bilet metropolitalny w pociągach na liniach PKM będzie honorowany do Kartuz, natomiast prawdopodobnie nie będzie on ważny w składach kursujących do Kościerzyny.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony