Partnerzy serwisu:

Wzajemne honorowanie biletów WKD i KM z haczykiem

Witold Urbanowicz 17.10.2019

Wzajemne honorowanie biletów WKD i KM z haczykiem
fot. MJ
Taryfy kolejowe potrafią przysporzyć ewentualnym użytkownikom sporo problemów i zagwozdek. W 2008 r. WKD i Koleje Mazowieckie zawarły porozumienie o wzajemnym honorowaniu biletów. Dotyczy ono jednak wyłącznie biletów wydanych na ściśle określone relacje – w praktyce więc z oferty tej wykluczeni są podróżni korzystający na części trasy z bardzo popularnej oferty wspólnego biletu ZTM, KM i WKD. – Oferta dotycząca zawartego porozumienia o wzajemnym honorowaniu określonych rodzajów biletów została również skonstruowana w taki sposób, aby uwzględnić bieżącą kondycję ekonomiczno-finansową każdego z podmiotów – odpowiada Krzysztof Kulesza, rzecznik prasowy WKD.
Niedawno napisał do nas jeden z czytelników, który codziennie – od kilku lat – korzysta z linii 447 na trasie z Milanówka do Warszawy Śródmieście. Niestety, jak przekonuje, trasa ta charakteryzuje się dużą awaryjnością. W takich sytuacjach ratunek przychodzi linia WKD i porozumienie o wzajemnym honorowaniu biletów okresowych odcinkowych. W praktyce jednak dla naszego czytelnika – jak i sporej części podróżnych – wspomniane porozumienie jest bezużyteczne. Dlaczego? Czytelnik posiada bowiem bilet okresowy KM tylko na część trasy, a na dalszym odcinku posługuje się biletem ZTM w ramach wspólnego biletu. Jak się okazuje, tych dwóch ofert łączyć nie można.

Jak informuje WKD, porozumienie o wzajemnym honorowaniu biletów WKD i KM zostało zawarte w 2008 r. Dotyczy ono jednak biletów okresowych odcinkowych w trzech ściśle określonych relacjach (tzw. stycznych): Grodzisk Mazowiecki – Warszawa Zachodnia / Ochota / Śródmieście, Milanówek – Warszawa Zachodnia / Ochota / Śródmieście oraz Pruszków – Warszawa Zachodnia / Ochota / Śródmieście. – Zawierając porozumienie w zakresie wzajemnego honorowania biletów w tzw. relacjach stycznych, zarówno spółka Warszawska Kolej Dojazdowa, jak i Koleje Mazowieckie wyszły naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. Dzięki ofercie pasażer posiadający jeden bilet okresowy odcinkowy, w relacji wskazanej w porozumieniu, może korzystać z przejazdów pociągami WKD lub KM naprzemiennie, bez konieczności nabywania dodatkowego biletu na przejazd pociągiem drugiego przewoźnika – zauważa Krzysztof Kulesza, rzecznik prasowy WKD.

Jak podkreśla, oferta wspólnego biletu ZTM-KM-WKD nie może być łączona ze wzajemnym honorwaniem biletów, gdyż porozumienia te WKD zawarła z innymi podmiotami. Pierwszą z ZTM, a drugą z KM. Rzecznik dodaje też, że linie WKD i KM przebiegają przez „obszary o zróżnicowanym poziomie zagospodarowania, jak również charakteryzujące się odmiennymi uwarunkowaniami w zakresie dostępności transportowej”. – Oferta dotycząca zawartego porozumienia o wzajemnym honorowaniu określonych rodzajów biletów została skonstruowana w taki sposób, aby uwzględnić bieżącą kondycję ekonomiczno-finansową każdego z podmiotów. W związku z powyższym nie jest przewidywana zmiana zakresu obecnie obowiązującego pomiędzy WKD i KM porozumienia w sprawie wzajemnego honorowania biletów okresowych odcinkowych w relacjach tzw. stycznych – informuje Kulesza.

Z oferty wzajemnego honorowania biletów okresowych odcinkowych nie skorzysta też podróżny posiadający bilet na dłuższą relację (np. z Jaktorowa do Warszawy), który dopiero zechciałby przesiąść się na linię WKD. Podobnie pasażer mający bilet okresowy odcinkowy na przejazd pociągiem KM np. z Milanówka do przystanku Warszawa Aleje Jerozolimskie, z przesiadką na Warszawie Zachodniej, nie skorzysta z bezpośredniego pociągu WKD z Pruszkowa do Warszawy Alej Jerozolimskich. – Należy podkreślić, że porozumienie zawarte pomiędzy WKD i KM dotyczy tylko wybranych, ściśle określonych relacji, wskazanych w informacjach o ofercie, prezentowanych na stronach internetowych przewoźników WKD i KM oraz w gablotach informacyjnych i wiatach przystankowych – niezależnie od tego, czy żądana relacja zawiera się w relacji sprecyzowanej w ofercie, bądź nie – wskazuje rzecznik WKD.Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony