Partnerzy serwisu:

Wrocław włącza klimatyzację w komunikacji

Redakcja 15.06.2020

Wrocław włącza klimatyzację w komunikacji
fot. Tomasz Walków / wroclaw.p
Wrocławskie MPK włącza klimatyzację w pojazdach. Główny Inspektor Sanitarny od miesiąca nie był w stanie wydać opinii jak w przypadku upałów, z którymi mamy do czynienia, należy ustawić wentylację i klimatyzację w pojazdach komunikacji zbiorowej.
Miesiąc temu wrocławskie MPK wspólnie z innymi dużymi polskimi firmami komunikacyjnymi zwróciło się do Głównego Inspektora Sanitarnego o jasne wskazania dotyczące włączania klimatyzacji w tramwajach i autobusach komunikacji miejskiej w przypadku wciąż panującej pandemii koronawirusa. Wcześniej bowiem wskazywano przewoźnikom obserwacje chińskich naukowców, z których wynikało, że rozprzestrzenianiu koronawirusa może sprzyjać klimatyzacja. Były to jednak badania przeprowadzone nie w komunikacji miejskiej, ale w restauracji w Guangzou. Publikowano także wyniki badań amerykańskich i niemieckich z Instytutu Roberta Kocha, które sugerowały, że dużo lepsze wyniki od klimatyzacji daje zwykłe otwieranie okien, lufcików i doprowadzenie do dużej i ciągłej wymiany powietrza wewnątrz pomieszczeń i pojazdów.

Z drugiej jednak strony – jak wskazuje MPK – nie można przechodzić obojętnie obok próśb i żądań pasażerów wrocławskiej komunikacji, którzy w mailach i na forach społecznościowych domagali się uruchomienia klimatyzacji. Nie bez znaczenia jest fakt wysokich temperatur, sprawiających że wewnątrz pojazdów temperatura dochodzi do 30 stopni.

Mimo ponagleń wrocławskiego przewoźnika Główny Inspektor Sanitarny nie dał jasnej odpowiedzi, jak należy postępować. Nie otrzymawszy odpowiedzi od GIS, od poniedziałku 15 czerwca wrocławskie MPK włączy klimatyzację we wszystkich pojazdach w nią wyposażonych. W tramwajach starszego typu dalej będą otwarte okna i wywietrzniki dachowe. Przewoźnik jednocześnie przypomina, że jeśli jest włączone chłodzenie pojazdów, okna muszą być zamknięte. Ich otwarcie w większości pojazdów automatycznie odłącza klimatyzatory.

By obniżyć do minimum możliwość negatywnego wpływu na zdrowie pasażerów (badania z Guangzou wskazywały, że czynnikiem ryzyka mogą być brudne filtry klimatyzatorów i brak ich regularnej dezynfekcji) MPK Wrocław we własnym zakresie, przeprowadziło w ostatnich tygodniach kompleksowe prace konserwacyjne systemów klimatyzacyjnych. Przeprowadzane jest ozonowanie pojazdów i urządzeń, które niszczy potencjalne cząsteczki koronawirusa.

MPK Wrocław kontynuuje codzienne działania dezynfekcyjne, ozonowanie, a także cotygodniowe czyszczenie pojazdów wirusobójczą metodą antystatyczną. Niestety układy klimatyzacyjne fabrycznie montowane w pojazdach komunikacji publicznej nie są wyposażone w filtry Hepa, obecne w samolotach. A tylko one wyłapują cząsteczki koronawirusa. Dlatego przewoźnik cały czas przypomina pasażerom o obowiązku zakrywania nosa i ust w pojazdach komunikacji miejskiej, a także o zachowaniu odpowiedniego dystansu.


PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport