Partnerzy serwisu:

Wrocław. Autobus Freduś będzie wyremontowany

Redakcja/inf. pras. 23.08.2020

Wrocław. Autobus Freduś będzie wyremontowany
fot. UM Wrocław
Jeden z niewielu ocalałych kabrioletów marki Jelcz – znany wrocławianom autobus turystyczny Fredruś – idzie do renowacji. Konkurs na jego remont rozstrzygnięty zostanie na początku września.
− Fredruś, czyli autobus Jelcz 272 MEX przerobiony na wycieczkowy kabriolet, wpisany jest do rejestru zabytków. Pod koniec lipca tego roku otrzymaliśmy pozwolenie konserwatorskie, a tydzień później ogłosiliśmy otwarty konkurs ofert na pierwszy etap jego renowacji. Oferty składać można do końca sierpnia, remont zabytkowego autobusu powinien ruszyć jeszcze we wrześniu tego roku – mówi Michał Maliczkiewicz z Wydziału Partycypacji Społecznej, który koordynuje prace związane z zabytkowymi pojazdami należącymi do Gminy Wrocław.

Autobus trafił na wrocławskie ulice w 1974 roku. Pierwotnie był eksploatowany liniowo, następnie przebudowano go na turystyczny kabriolet. Swoje imię zawdzięcza hrabiemu Aleksandrowi Fredro, spod pomnika którego odjeżdżał kiedyś na wycieczki po Wrocławiu.

Fredruś użytkowany był przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia jeszcze w XXI wieku. W 2009 roku uległ poważnej awarii, której przyczyn nie ustalono i został zaparkowany na placu manewrowym przy zajezdni tramwajowej na ul. Powstańców Śląskich. Przez kilka lat niszczał na świeżym powietrzu, gdzie duży wpływ na jego stan miały warunki atmosferyczne. W 2015 roku przewieziono go pod dach dawnej zajezdni Dąbie, rozpoczęły się także starania o jego remont ze środków WBO.

− Obecnie autobus znajduje się już w zajezdni tramwajowej przy ulicy Legnickiej, gdzie trwa także remont tramwaju Maximum z 1901 roku. Dwa lata temu Wydział Partycypacji Społecznej przejął część hal na terenie byłej zajezdni Popowice od Zarządu Zasobu Komunalnego, by móc garażować zabytkowe pojazdy należące do Gminy oraz stowarzyszeń (Klub Sympatyków Transportu Miejskiego i Towarzystwo Miłośników Wrocławia) zajmujących się historią komunikacji miejskiej – mówi Michał Maliczkiewicz.

Pierwszy etap remontu Fredrusia obejmie demontaż podwozia i nadwozia, posadowienie nadwozia na tymczasowej ramie oraz remont właściwej ramy autobusu (piaskowanie, wymianę uszkodzonych elementów, zabezpieczenie antykorozyjne).
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Mobilność
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony