Partnerzy serwisu:

Wrocław. Oś Zachodnia i torowisko na Kosmonautów nabiera kształtów

Redakcja/inf. pras. 02.03.2022

Wrocław. Oś Zachodnia i torowisko na Kosmonautów nabiera kształtów
fot. Wrocławskie Inwestycje
Na budowie Osi Zachodniej widać już przyczółek nowego wiaduktu nad linią kolejową. Kształtów nabiera też nowe torowisko wzdłuż ul. Kosmonautów. Drogowcy pracują również przy przyszłej ul. 11 listopada łączącą al. Kaczorowskiego z Kosmonautów.
Oś Zachodnia to nowa droga, która łączy ul. Kosmonautów z obwodnicą Leśnicy i ma odciążyć drogę krajową nr 94. W ramach inwestycji powstaje też nowe torowisko i zostanie przebudowa ul. Kosmonautów.

W tej chwili wykonawca inwestycji (konsorcjum, którego liderem jest Bickhardt Bau Polska) prowadzi główne roboty w kilku miejscach. –Trwają prace przy budowie torowiska tramwajowego po południowej stronie ul. Kosmonautów. Powstaje tu 2,2 km zielonego torowiska, nowa sieć trakcyjna i nowe perony przystankowe – wylicza Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wiosną planowane jest przełożenie ruchu tramwajów na nowe torowisko, wtedy drogowcy rozpoczną rozbiórkę starych torów.
– W ich miejscu powstanie dwupasmowa jezdnia, która w docelowej organizacji ruchu będzie wykorzystywana w kierunku centrum miasta – wyjaśnia Krzysztof Świercz.

Widać już korytarz nowej drogi

Dużo dzieje się również przy przyszłej ul. 11 listopada łączącej al. Kaczorowskiego z Kosmonautów. Korytarz nowej jezdni widać już wyraźnie od ul. Halickiej w kierunku ul. Fieldorfa i ul. Kosmonautów. Przy Halickiej powstanie rondo. Przy jezdni wybudowane będą także drogi rowerowe i chodniki. Nowa ulica będzie liczyć 2 kilometry długości.

Od strony ul. Jerzmanowskiej widać już ściany oporowe nasypu i przyczółek nowego wiaduktu, który poprowadzi ruch samochodowy nad torami kolejowymi. Wiadukt będzie miał 143 metry długości. Drogowcy prowadzą już kolejne prace konstrukcyjne przy obiekcie, z którego w przyszłości skorzystają kierowcy, rowerzyści i piesi.

Największa inwestycja na zachodzie

Przypomnijmy. Oś Zachodnia to jedna z największych inwestycji komunikacyjnych w ostatnich latach we Wrocławiu, która pozwoli połączyć obwodnicę Leśnicy z ulicą Kosmonautów poprzez nową Aleję Stabłowicką oraz rozbudować o kolejne dwa pasy ruchu ulicę Kosmonautów od ul. Fieldorfa do wysokości kąpieliska Glinianki. Jej koszt to ponad 181 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Zakończenie prac i otwarcie drogi planowane jest na 3 kwartał 2023 roku.
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Priorytety dla tramwajów
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony