Partnerzy serwisu:

Wrocław: Nie będzie zajezdni tramwajowej Nowe Żerniki

Witold Urbanowicz 27.07.2020

Wrocław: Nie będzie zajezdni tramwajowej Nowe Żerniki
fot. Barbara Maliszewska, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
Wrocławskie Inwestycje unieważniły drugi już konkurs na nową zajezdnię tramwajową przy al. Architektów. Z uwagi na skutki finansowe koronawirusa miasto rezygnuje z budowy nowego obiektu. W zamian rozważana będzie adaptacja istniejących zajezdni.
W październiku zeszłego roku Wrocławskie Inwestycje, wspólnie z SARP-em, ogłosiły nowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny na opracowanie koncepcji nowej zajezdni w rejonie ul. Szczecińskiej i al. Architektów. Konkursem objęty był teren ok. 16 ha (wliczając pętlę tramwajową – 20 ha). Obiekt ma być przystosowany do obsługi 150 tramwajów (z rezerwą na rozbudowę do obsługi 200 pojazdów). Wraz z zajezdnią powstać miał nowy odcinek torowiska wzdłuż al. Architektów, który będzie zapewniać obsługę osiedla Nowe Żerniki. Więcej o konkursie pisaliśmy tutaj.

W tym miesiącu jednak postępowanie zostało unieważnione. Powodem jest pandemia. – Skutki dotyczące budżetu miasta Wrocławia związane z wybuchem epidemii były i są nadal trudne do przewidzenia. Zamawiający szacuje jednak, że wpływy z podatku CIT, PIT, podatku od czynności cywilnoprawnych, wpływy ze sprzedaży mienia, najmu i dzierżawy, opłat za parkowanie, biletów komunikacji miejskiej do chwili obecnej spadły o kilkadziesiąt procent w stosunku do lat ubiegłych, a ich spadek jest nadal prognozowany – informuje Piotr Paś, prezes Wrocławskich Inwestycji. Dodatkowo miasto uruchomiło pakiet pomocowy dla przedsiębiorców, co dodatkowo obciąża budżet.

Te nieprzewidziane okoliczności sprawiają, zdaniem WI, że prowadzenie konkursu, którego celem jest pozyskanie kompletnej dokumentacji projektowej, nie leży w interesie społecznym. Zamawiający, z uwagi na skutki koronawirusa, nie przystąpi do realizacji zajezdni tramwajowej przy al. Architektów, której wartość szacowana jest na 340 mln zł. Natomiast przygotowywanie projektu „na półkę” byłoby niegospodarne. – W aktualnych realiach zamawiający rozważy adaptację istniejących zajezdni tramwajowych dla potrzeb taboru tramwajowego – informuje Paś.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport