Partnerzy serwisu:

Wrocław. Na alei Sobieskiego pojawi się odcinkowy pomiar prędkości

Redakcja/inf. pras. 12.04.2022

Wrocław. Na alei Sobieskiego pojawi się odcinkowy pomiar prędkości
fot. Pixabay
Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) wyłoniło wykonawcę 39 nowych urządzeń do wykonywania odcinkowych pomiarów prędkości. Pomiary tego typu wprowadzone mają zostać m.in. we Wrocławiu – na al. Jana III Sobieskiego.
Nowe urządzenia mają wykonywać pomiary 24 godziny na dobę, również w trudnych warunkach pogodowych. Mają rejestrować prędkość co najmniej od 30 do 220 km/h, identyfikować rodzaj pojazdu oraz wykonywać wysokiej jakości zdjęcia bez względu na porę dnia.

Zgodnie z założeniami przetargu, odcinkowy pomiar prędkości powinien pojawić się nie później niż w ciągu 1,5 roku od momentu podpisania umowy.

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?

Kamera rejestruje wjazd i wyjazd pojazdu ze strefy objętej kontrolą. Następnie komputer wylicza średnią prędkość, z jaką przejechano dany odcinek. Na tej podstawie można wyliczyć czy złamano przepisy.

– Kluczową zaletą odcinkowych pomiarów prędkości, ze względu na ich zasięg oddziaływania, jest możliwość wpłynięcia na zmianę zachowania kierowców i stosowania się przez kierujących do obowiązującego ograniczenia prędkości na całej długości monitorowanego odcinka. Średnia prędkość pojazdów obliczana jest na podstawie pomiaru czasu przejazdu pomiędzy początkiem i końcem monitorowanej trasy – tłumaczy GITD.

Sobieskiego traktowana jak trasa szybkiego ruchu


Al. Jana III Sobieskiego we Wrocławiu, gdzie przy dwóch pasach ruchu w obu kierunkach obowiązuje ograniczenie prędkości do 70 km/h, jest traktowana przez kierowców jak droga szybkiego ruchu. Każdego dnia przejeżdżają nią tysiące kierowców. To jedyna droga gminna w Polsce, która wytypowana została do objęcia takim systemem. Pozostałe 38 odcinków dróg to w większości autostrady, drogi krajowe i ekspresowe.

Na Dolnym Śląsku odcinkowy pomiar prędkości ma się pojawić także na drodze Bierzów-Przylesie oraz na autostradzie A4, pomiędzy węzłami Kostomłoty i Kąty Wrocławskie.
PARTNER DZIAŁU


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Informacja pasażerska
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony