Partnerzy serwisu:

Wreszcie jest termin rozprawy ws. olsztyńskich tramwajów

Przemysław Farsewicz 02.04.2021

Wreszcie jest termin rozprawy ws. olsztyńskich tramwajów
fot. UM Olsztyn
Poznaliśmy wreszcie termin rozprawy sądowej w sprawie skargi konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia na wyrok Krajowej Izby Odwoławczej. Wszystko rozbija się o możliwość rozbudowy w Olsztynie sieci tramwajowej o dodatkowych 6 km torowiska. Problem w tym, że, gdy wykonawcy walczą o kontrakt, kurczy się czas potrzebny na realizację inwestycji.
Ostatniego dnia kwietnia odbędzie się posiedzenie Sądu Okręgowego w Warszawie. Podczas rozprawy rozpatrywana będzie skarga jednego z oferentów na decyzję KIO – konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia. Firmy złożyły skargę pod koniec lutego w przetargu na rozbudowę olsztyńskiej sieci tramwajowej.

Miasto próbuje od kwietnia 2020 roku sfinalizować przetarg na rozbudowę sieci tramwajowej, jednak ze względu na kolejne odwołania wykonawców do orzeczeń Krajowej Izby Odwoławczej sprawa jest w impasie. Zgodnie z nowym prawem prawa zamówień publicznych, skarga jednego z oferentów trafiła do Sądu Okręgowego w Warszawie.

W postępowaniu, które prowadzone jest już od roku, były dwa odwołania od rozstrzygnięcia przetargu do Krajowej Izby Odwoławczej i jedno do Sądu Okręgowego w Olsztynie, który wydał wyrok po miesiącu od złożenia skargi. Obecnie drugie rozstrzygnięcie KIO zostało zaskarżone, zgodnie z nową ustawą Prawo Zamówień Publicznych, do Sądu Okręgowego w Warszawie.

– Intencje rozwiązania wprowadzenia jednego sądu, prowadzące do ujednolicenia orzecznictwa i specjalizacji sądu należy uznać za dobre – wskazuje Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. – Jednak liczba i skala toczących się spraw z odwołania, stan pandemii oraz obniżona wydolność sądu skutkują wielomiesięcznym okresem trwania postępowań. Rozwiązanie to byłoby rzeczywiście dobre, gdyby sprawy były rozpoznawane w ustawowym terminie jednego miesiąca, jednak już w oparciu o poprzednie przepisy, termin ten wynosił 2-3 miesiące – dodaje.

Z uwagi na terminy wynikające z zaangażowania w projekt środków europejskich o wartości 365 mln zł i konieczność ich rozliczenia do 2023 roku, jego realizacja, jak wskazywał niedawno Grzymowicz, może być dramatycznie zagrożona. Skarga na rozstrzygnięcie KIO wpłynęła ponad dwa miesiące temu. Prezydent Olsztyna we wtorek 30 marca dodatkowo skierował do warszawskiego sądu prośbę o przyspieszenie wyznaczenia terminu rozprawy. Teraz okazało się, że wokanda została ustalona na 30 kwietnia.

Zwycięska oferta konsorcjum Polimex-Trakcja ma wartość nieco ponad 403 mln złotych. Za ten sam zakres prac skarżące rozstrzygnięcie Mirbud i Kobylarnia oczekują niemal 438 mln złotych.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony