Partnerzy serwisu:

Wolny patronem dworca w Katowicach

Redakcja 15.07.2021

Wolny patronem dworca w Katowicach
fot. PKP SA
PKP SA kontynuują zwyczaj nadawania imion dworcom. Temu w Katowicach będzie patronować Konstanty Wolny – działacz społeczny i narodowy, zasłużony w okresie powstań śląskich i plebiscytu, trzykrotny marszałek Sejmu Śląskiego.
Uroczystość nadania imienia dworcowi w Katowicach odbyła się dziś na placu Kaczyńskich. Z tej okazji na jednym z filarów budynku dworca, na których wspierają się słynne katowickie kielichy, umieszczono „tablicę” poświęconą temu wybitnemu prawnikowi, działaczowi społecznemu i polskiemu patriocie. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele PKP SA oraz środowisk społecznych, naukowych, kulturalnych i politycznych. W spotkaniu uczestniczył również wnuk nowego patrona dworca. Tym samym Katowice stały się czwartym po Warszawie Centralnej, Warszawie Wschodniej i Krakowie Głównym dworcem kolejowym, któremu nadano imię.

– Konstanty Wolny był postacią nietuzinkową, zasłużonym działaczem społecznym i politycznym, a także orędownikiem przynależności Śląska do Polski, dlatego z przyjemnością uhonorowaliśmy jego imieniem dworzec w Katowicach. Osobiście uważam, że inicjatywa nadawania patronów dworcom jest niezwykle cenna i przyczynia się do popularyzacji wiedzy na temat postaci istotnych dla historii Polski i poszczególnych regionów – mówi Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP SA.

– Dzięki współpracy PKP S. A. oraz Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego po raz kolejny honorujemy w ten sposób wybitnego Polaka, którego osoba i zasługi warte są przypomnienia. Katowicki dworzec staje się zarazem kolejną kartą podręcznika tej naszej "narodowo-kolejowej" edukacji. Dzień nie jest przypadkowy. Konstanty Wolny, narodowo-chrześcijański demokrata, najbliższy współpracownik i przyjaciel Wojciecha Korfantego, był głównym twórcą Statutu Organicznego Województwa Śląskiego – konstytucji śląskiej autonomii uchwalonej przez Sejm Ustawodawczy odrodzonej Polski dokładnie 101 lat temu, w dniu 15 lipca 1920 roku. Później, w latach 1922-1935, jako Marszałek Sejmu Śląskiego, wybierany głosami wszystkich opcji politycznych, tej autonomii bronił, pozostając jednocześnie gorącym polskim patriotą – podkreśla prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego.

Nadanie imienia dworcowi w Katowicach zostało połączone z otwarciem ekspozycji Twarze Powstańców w holu budynku. Składa się ona z trzydziestu plansz przedstawiających wybrane sylwetki najbardziej znanych powstańców śląskich. Wśród nich m.in. tak ważnych dla historii Polski postaci jak Wojciech Korfanty czy Henryk Sławik oraz tych mniej popularnych jak Wiktor Polewka czy Nikodem Sobik. Ekspozycja nie jest jednak tylko i wyłącznie prezentacją biografii wybranych powstańców, ale umieszcza ich osoby w szerszym kontekście wydarzeń, które miały miejsce na Górnym Śląsku po I wojnie światowej, czyli m.in. powstań śląskich czy plebiscytu.

W Katowicach wystawę będzie można oglądać do 29. lipca bieżącego roku. Obecnie jest ona również prezentowana na dworcu Warszawa Centralna, a niebawem znajdzie się także na dworcach Poznań Główny, Wrocław Główny i Kraków Główny.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony