Partnerzy serwisu:

Wojsko bez autobusów. Nie zgłosił się nawet Autosan

Witold Urbanowicz 30.07.2018

Wojsko bez autobusów. Nie zgłosił się nawet Autosan
fot. MS
Fiaskiem kończy się przetarg Drugiej Regionalnej Bazy Logistycznej na zakup do 18 autobusów, które miały zostać dostarczone jeszcze w tym roku. Z powodu braku chętnych postępowanie zostało unieważnione. Dziwi fakt, że na start nie zdecydował się Autosan – tym bardziej, że w jednym z wcześniejszych przetargów brak oferty tej firmy, będącej częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej, doprowadził do politycznego skandalu. Potencjalnych chętnych najpewniej wystraszyły zbyt napięte harmonogramy.
2 Regionalna Baza Logistyczna w Warszawie prowadziła przetarg na zakup 18 autobusów pasażerskich. Zamówienie podstawowe (gwarantowane) obejmuje cztery pojazdy, a prawo opcji przewiduje dostawę 14 autobusów. Wartość zamówienia była szacowana na 11,9 mln zł netto.

Każdy pojazd miał pomieścić minimum 41 pasażerów. Autobusy miały być wyposażone w silnik wysokoprężny o mocy minimum 210 kW. Zamawiający wymagał, by konstrukcja pojazdów i technologia ich wykonania zapewniały przebieg co najmniej 1 000 000 km bez wykonywania planowych czynności naprawczych. Zgodnie ze specyfikacją przebiegi międzyobsługowe nie mogły być krótsze niż 30 000 km lub co 12 miesięcy (w przypadku niewykonania przebiegu w kilometrach). Pojazdy miały być przystosowane m.in. do ewentualnego zasilania paliwem do turbinowych silników lotniczych, a czas uruchomienia silnika w temperaturze otoczenia -25 stopni Celsjusza nie powinien być dłuższy niż 25 minut. Wyposażenie wnętrza miało obejmować radioodtwarzacz, wzmacniacz, nawigację satelitarną, odtwarzacz DVD i minimum dwa kolorowe ekrany, klimatyzację i ogrzewanie.

Dzisiaj (30 lipca) minął termin składania ofert. Zamawiający poinformował jednak o unieważnieniu postępowania. Powodem jest fakt, że nie została złożona „żadna oferta niepodlegająca odrzuceniu”.

Brak ofert – a zwłaszcza należącego do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Autosanu – może dziwić, tym bardziej, że jedno z poprzednich postępowań wojska zakończyło się sporą awanturą polityczną. Postępowanie wygrał MAN, bo Autosan spóźnił się z ofertą o 20 minut. Według niektórych celowo, bo nie byłby w stanie dostarczyć pojazdów zgodnych z warunkami zamówienia.

Wydaje się, że i tym razem ewentualnego chętnego mogły odstręczać warunki, a zwłaszcza niezwykle napięty harmonogram. Całe zamówienie – podstawowe i opcjonalne – miało być wykonane najpóźniej do 30 listopada 2018 r., przy czym decyzja o skorzystaniu z opcji miała zapaść w ciągu 30 dni od podpisania umowy. Wojsko zastrzegło sobie też możliwość zerwania umowy w przypadku opóźnień. Kwestia ta była podnoszona w pytaniach – potencjalni uczestnicy zwracali uwagę na dużą liczbę zamówień, brak wolnych mocy przerobowych i wydłużenie terminów dostaw komponentów. Wojsko na te uwagi pozostało jednak niewzruszone.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony