Partnerzy serwisu:

Wodzisław Śląski ma plan transportowy

Paweł Rydzyński 29.12.2016

Wodzisław Śląski ma plan transportowy
fot. ZDG TOR
Rada Miasta Wodzisławia Śląskiego przyjęła jednogłośnie Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego. Dokument został opracowany przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR.
50-tysięczny Wodzisław Śląski, położony w Rybnickim Okręgu Węglowym, jest w specyficznej sytuacji jeśli chodzi o transport publiczny. Od 2013 r. Miasto Wodzisław Śląski jest samodzielnym organizatorem publicznego transportu zbiorowego; wcześniej, w latach 1991-2012 powierzało organizację publicznego transportu zbiorowego na swoim terenie Międzygminnemu Związkowi Komunikacyjnemu Jastrzębie-Zdrój (MZK). Władze Wodzisławia zrezygnowały z członkostwa w MZK (główną przyczyną były wysokie koszty) i stały się samodzielnym organizatorem, wybierającym własnego operatora w przetargach (na lata 2014-18 zawarta jest umowa z operatorem – P.P.U.H „Kłosok”, który do obsługi wodzisławskiej komunikacji użytkuje 10 autobusów).

Komunikacja wodzisławska kontra MZK


Poza obszarem Wodzisławia – operator obsługuje obszar miast Pszów i Rydułtowy (samorządy tych miast nie partycypują w kosztach uruchamiania ww. linii). Pszów i Rydułtowy były od 1975 r. dzielnicami Wodzisławia Śl., jednak w pierwszej połowie lat 90. XX. w. odłączyły się i ponownie stały się osobnymi miastami. Obszar Wodzisławia Śląskiego jest wciąż – mimo rezygnacji przez władze Wodzisławia z członkostwa w MZK Jastrzębie Zdrój – częściowo obsługiwany przez MZK. Wynika to m.in. z faktu, że członkami MZK pozostają 4 gminy sąsiadujące z Wodzisławiem – tj. miasta Pszów i Radlin (a także sąsiadujące z Pszowem miasto Rydułtowy) oraz gminy wiejskie Marklowice i Mszana. Z tego też względu, przez teren Wodzisławia Śl. przebiegają linie komunikacyjne stanowiące połączenie Wodzisławia Śl. z ww. gminami, jak również m.in. z samym Jastrzębiem. Przez Wodzisław Śl. przebiegają również trasy linii MZK łączących Jastrzębie z Rybnikiem (który posiada własny zarząd transportu, ale MZK jako związek międzygminny udziela pomocy finansowej Miastu Rybnik na realizację zadań komunikacyjnych na obszarze Rybnika).

Ten swoisty konglomerat komunikacyjny ma swoje zalety i wady. Na terenie Wodzisławia (oraz pomiędzy Wodzisławiem i sąsiednimi miastami i miejscowościami) autobusy kursują ze stosunkowo wysoką częstotliwością, nowe pojazdy oferują też stosunkowo wysoki komfort podróżowania (zgodnie z umową, operator wodzisławskiej komunikacji jest zobowiązany do użytkowania pojazdów, których wiek nie może przekraczać 8 lat za wyjątkiem pojazdu rezerwowego, stosunkowo nowoczesny tabor posiada również MZK). Co ważne – i co pozytywnie odróżnia Wodzisław od szeregu innych regionów w Polsce – rozkłady jazdy większości linii autobusowych w wodzisławskiej komunikacji miejskiej nie koncentrują się jedynie na zaspokajaniu podstawowych potrzeb komunikacyjnych (tj. na dowozach dzieci i młodzieży do szkół oraz dowozach do pracy), ale zapewniają dużą dostępność komunikacji miejskiej w różnych porach dnia (w tym w weekendy), a co za tym idzie – dla różnych grup podróżnych. Za istotny mankament należy uznać przede wszystkim następujące czynniki:
  • Niewielką rolę transportu kolejowego (mimo zwiększenia w ostatnim czasie liczby pociągów Kolei Śląskich obsługujących połączenia przez Wodzisław Śląski, jak również mimo pojawienia się rok temu w rozkładzie, po raz pierwszy w historii, bezpośrednich pociągów do Warszawy);
  • Brak współpracy pomiędzy poszczególnymi podsystemami PTZ – w zakresie wspólnych rozwiązań rozkładowych i taryfowych.

Kolej aglomeracyjna Wodzisław Śl. – Rybnik?

Stąd też, autorzy planu transportowego zwrócili uwagę m.in. na konieczność dążenia do wprowadzenia wspólnych rozwiązań taryfowych pomiędzy komunikacją wodzisławską, MZK i Kolejami Śląskimi. Wśród postulatów wskazano również możliwość zwiększenia liczby pociągów pomiędzy Wodzisławiem Śl. i Rybnikiem. Utworzenie w tej relacji połączenia quasi-aglomeracyjnego (o częstotliwości nie mniejszej niż co ok. 60 min, a w godzinach szczytu nawet większej) byłoby możliwe zarówno na szczeblu gminnym (we współpracy władz Rybnika, Wodzisławia i dzielącego te miasta Radlina – jedno z miast byłoby organizatorem transportu kolejowego, dwa pozostałe powierzałyby mu organizację ruchu pociągów na swoim terenie), jak i poprzez przekazywanie dotacji celowej na rzecz samorządu wojewódzkiego.

Zespół Doradców Gospodarczych TOR przygotował również Plan zrównoważonej mobilności miejskiej dla Miasta Wodzisław Śląski – ten dokument, wodzisławska rada miasta przyjęła na sesji na początku grudnia.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Plany transportowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony